بارش های رگباری ایلام را فرا می گیرد

ایلام - ایرنا - مدیر گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام گفت: الگوهای بارشی و نقشه های ماهواره ای بیانگر ریزش های جوی مطلوب و موثر در آسمان برخی نقاط استان از عصر روز سه شنبه است که به شکل رگباری خواهد بود.

مجتبی میهن پرست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بارش ها به صورت پراکنده و خفیف از عصر امروز آغاز می شود ولی اوج بارندگی ها از عصر روز سه شنبه تا صبح روز چهارشنبه است.
وی افزود: بخش عمده شدت بارش های این سیستم جوی بیشتر در مناطق شرق و شمال است و میزان ریزش نزولات جوی در نقاط گرمسیر، غرب و جنوب استان چندان چشمگیر نیست.
میهن پرست آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، وزش باد شدید، احتمال بروز پدیده گرد و غبار در نوار مرزی استان ایلام را از دیگر پدیده های جوی استان در طی روزهای آینده اعلام کرد.
وی همچنین از ورود یک سیستم بارشی دیگر به استان در اواخر روز جمعه خبر داد و گفت: فعالیت این سامانه بارشی تا روز یکشنبه هفته آینده ادامه دارد و بر اساس مطالعه نقشه های جوی از مقدار ریزش مطلوبی برخودار خواهد بود.
وی افزود: با توجه به میزان بارش هایی که این 2 سامانه باران زا دارند می توان امیدوار بود که تا حدود زیادی کاستی و کمبودهای نزولات جوی در بهمن ماه جبران شود.
به گزارش ایرنا، بارندگی ها در سال زراعی جاری تا پایان دی ماه نسبت به سال گذشته 22 درصد و در قیاس با میانگین بلندمدت 53 درصد کاهش داشته است.
در این مدت بیشترین بارش ها از شهرستان ایوان با 146 میلیمتر بوده که این مقدار بارش در مقایسه با بارندگی های سال گذشته 15 و نسبت به میانگین بلند مدت 49 درصد کاهش داشته است.
کمترین میزان بارش نزولات جوی نیز در شهرستان مهران با 31 میلیمتر بارش رخ داده که در مقایسه با بارش های پارسال 15 و در قیاس با میانگین بلند مدت 73 درصد افت بارندگی در این شهرستان تاکنون ثبت شده است.
تاکنون 122 میلیمتر بارش باران در ایلام رخ داده که نسبت به بارندگی های سال گذشته 27 درصد افزایش و در مقایسه با آمار بلندمدت 52 درصد کاهش بارش نزولات جوی در شهر ایلام داشته ایم.
به علت اینکه این ریزش های جوی در سال جاری کمتر از حد نرمال است بنابراین با تداوم کاهش ریزش های جوی استان ایلام امسال نیز با روند کم آبی و خشکسالی مواجه است و باید مصرف بهینه آب از هم اکنون توسط مردم و مسئولان مدیریت شود.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشاردهنده: حسن کهزادیان
7172/6119

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال