سامانه بارشی دوشنبه آسمان ایلام را بارانی می کند

ایلام - ایرنا - مدیر گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام گفت: ناپایداری های جوی از روز دوشنبه هفته جاری آسمان استان ایلام را تحت تاثیر بارش نزولات جوی قرار می دهد.

مجتبی میهن پرست روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از اواخر روز دوشنبه هوای استان شاهد بارش های پراکنده ای خواهد بود که این بارش ها از اواخر روز سه شنبه به تدریج شدت بیشتری می گیرد.
وی افزود: هرچند میزان بارش های روز دوشنبه و اواسط روز سه شنبه چندان چشمگیر نیست اما از اواخر روز سه شنبه تا صبح روز چهارشنبه میزان بارش نزولات جوی مطلوب و قابل ملاحظه است.
میهن پرست با بیان اینکه این سامانه بارشی کل مناطق استان را در بر می گیرد، یادآور شد: این سسیستم بارشی از اواخر وقت چهارشنبه به تدریج از استان خارج می شود.
وی گفت: احتمال ورود یک سامانه بارشی دیگر در عصر روز جمعه یا اوایل هفته جاری به استان ایلام وجود دارد و همچنین در طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه احتمال بروز پدیده گرد و غبار در نوار مرزی استان دور از ذهن نیست.
وی برای فردا با توجه به در پیش بودن راهپیمایی 22 بهمن ابرناکی هوا را برای نقاط مختلف استان پیش بینی کرد.
به گزارش ایرنا، بارندگی ها در سال زراعی جاری تا پایان دی ماه نسبت به سال گذشته 22 درصد و در قیاس با میانگین بلندمدت 53 درصد کاهش داشته است.
در این مدت بیشترین بارش ها از شهرستان ایوان با 146 میلیمتر بوده که این مقدار بارش در مقایسه با بارندگی های سال گذشته 15 و نسبت به میانگین بلند مدت 49 درصد کاهش داشته است.
کمترین میزان بارش نزولات جوی نیز در شهرستان مهران با 31 میلیمتر بارش رخ داده که در مقایسه با بارش های پارسال 15 و در قیاس با میانگین بلند مدت 73 درصد افت بارندگی در این شهرستان تاکنون ثبت شده است.
تاکنون 122 میلیمتر بارش باران در ایلام رخ داده که نسبت به بارندگی های سال گذشته 27 درصد افزایش و در مقایسه با آمار بلندمدت 52 درصد کاهش بارش نزولات جوی در شهر ایلام داشته ایم.
به علت اینکه این ریزش های جوی در سال جاری کمتر از حد نرمال است بنابراین با تداوم کاهش ریزش های جوی استان ایلام امسال نیز با روند کم آبی و خشکسالی مواجه است و باید مصرف بهینه آب از هم اکنون توسط مردم و مسئولان مدیریت شود.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشاردهنده: حسن کهزادیان
7172/6119

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال