660 تن عسل در استان ایلام برداشت شد

ایلام - ایرنا - معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: 660 تن عسل در سال زراعی جاری از زنبورداران استان ایلام برداشت شده است.

مجتبی شیرخانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همچنین دراین مدت 17 کیلو گرم ژله رویال، یک هزار و 130 کیلوگرم گرده گل، یک هزار و 41 کیلوگرم موم و 94 کیلوگرم بره موم تولید شده است.
وی افزود: در استان ایلام طبق آخرین آمار و سرشماری های انجام گرفته 76 هزار و 270 کندوی عسل مدرن در استان ایلام وجود دارد که بیشترین این کندوها متعلق به شهرستان ایلام با تعداد 24 هزار و 413 کندو و کمترین کلنی زنبور هم متعلق به شهرستان دره شهر با یک هزار و 475 کندو است.
شیرخانی یادآور شد: تعداد یک هزار و 211 نفر در زنبورستان های استان ایلام فعالیت دارند که بیشترین افراد شاغل در این حوزه در شهرستان ایلام با 403 نفر و کمترین شاغل نیز در شهرستان دره شهر با 56 نفر است.
وی تعداد زنبورداران استان ایلام را یک هزار و 131 نفر ذکر کرد که در شهرستان ایلام 211 نفر به عنوان بیشترین و 26 نفر در دره شهر به عنوان کمترین زنبوردار در استان به حرفه زنبورداری فعالیت دارند.
وی افزود: در مجموع تعداد 586 نفر فعال در حوزه زنبورداری در استان ایلام بیمه شده اند که شهرستان ایلام 212 بیمه شده دارد و شهرستان های دره شهر با صفر و ایوان با 16 نفر بیمه کمترین میزان بیمه شده زنبورداری را دارند.
حدود یک هزار گونه گیاهی در دشت ها و کوهستان های ایلام وجود دارد که از این تعداد، 500 گونه شامل 6 تیره گیاهی برای تولید عسل و تغذیه زنبور کاربرد دارد که این تنوع کم نظیر گیاهی موجب غنای بی رقیب عسل تولیدی ایلام است.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشاردهنده: شهریارحیدری فر
7172/6034

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال