ناتوانی جسمی، حرکتی بیشترین نوع معلولیت در استان ایلام

ایلام - ایرنا - معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی ایلام با بیان اینکه تاکنون 12 هزار و 164 معلول در استان ایلام شناسایی شده و بیشترین نوع معلولیت در این استان از نوع جسمی، حرکتی است، گفت: به تازگی 400 معلول جدید شناسایی شده اند.

فرخ لقا جمشید زاده روز چهارشنبه در آستانه 12 آذرماه روز جهانی معلولان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع کل معلولان استان چهار هزار و 962 نفر دارای معلولیت جسمی، حرکتی دارند.
وی ادامه داد: پس از جسمی، حرکتی، معلولیت ذهنی با 2 هزار و 599 نفر، شنوایی با یک هزار و 511 نفر، بینایی با 2 هزار و 130 نفر، روانی با 587 نفر و صوت و گفتار با 375 نفر به ترتیب بیشتر نوع معلولیت در این استان را تشکیل می دهند.
معاون بهزیستی ایلام مسائل ژنتیکی را عمده ترین علت معلولیت در این استان برشمرد و گفت: معلولان این استان در زمینه های مختلف درمانی، توانبخشی، تحصیلی، معیشت، ازدواج و غیره زیر پوشش خدمات مستمر و غیر مستمر بهزیستی قرار دارند.
جمشید زاده همچنین از شناسایی حدود 400 معلول جدید در استان خبر داد و گفت: این افراد از طریق مراجعه به بهزیستی و تایید در کمیسیون معلولیت و یا شناسایی از طریق اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق روستایی استان به جمع معلولان این استان اضافه شده اند.
وی با بیان اینکه عمده جمعیت معلولان استان در شهرستان ایلام وجود دارند، یادآور شد: شهرستان های ایلام و سیروان به ترتیب بیشترین و کمترین جمعیت معلولان را در استان به خود اختصاص داده اند.
معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی ایلام گفت: از مجموع 12 هزار و 164 معلول این استان بیشترین تعداد معادل چهار هزار و 258 نفر در شهرستان ایلام و کمترین تعداد معادل 446 نفر در سیروان ساکن هستند.
جمشیدزاده اظهار کرد: پس از ایلام شهرستان های چرداول با یک هزار و 258 نفر، ایوان با یک هزار و هشت نفر، دره شهر با یک هزار و 459 نفر، دهلران با یک هزار و 298 نفر، آبدانان با یک هزار و 58 نفر، ملکشاهی با 456 نفر، بدره با 466 نفر، مهران با 457 نفر و سیروان با 446 نفر به ترتیب بیشترین جمعیت معلولان استان را به خود اختصاص داده اند.
وی اضافه کرد: از مجموع کل معلولان استان یک هزار و 625 نفر دارای معلولیت خفیف، سه هزار و 367 نفر دارای معلولیت متوسط، پنج هزار و 609 نفر دارای معلولیت شدید و یک هزار و 538 نفر نیز معلولیت خیلی شدید دارند.
جمشیدزاده انواع معلولیت در این استان را شنوایی، صوت و گفتار، ذهنی، روانی، بینایی و جسمی، حرکتی عنوان کرد و گفت: سهم مردان از معلولیت در ایلام بیشتر از زنان است بطوریکه از مجموع کل معلولان استان چهار هزار و چهار هزار و 659 نفر زن و هفت هزار و 505 نفر را مردان تشکیل می دهند.
تولید و انتشار: حسن کهزادیان
6119

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال