تنگه بهرام چوبین دره شهر پذیرای بیشترین گردشگر در تعطیلات نوروزی

ایلام - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دره شهر گفت: تنگه بهرام چوبین به عنوان یکی از آثار تاریخی منحصربفرد این شهرستان پذیرای بیشترین گردشگر و بازدید کننده در تعطیلات نوروزی امسال است.

سید مجتبی فرهادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اگر چه هنوز آمار نهایی بازدید کنندگان اماکن تاریخی این شهرستان محاسبه نشده ولی تنگه بهرام چوبین تاکنون رکورددار بیشترین بازدید کننده نسبت به سایر آثار تاریخی بوده است.
وی ادامه داد: این اثر تاریخی یکی از مهمترین دره های کم عرض و بسیار وسیع در ضلع جنوبی جاده دره شهر به پلدختر واقع شده که آن را شکارگاه بهرام نیز می نامند و دارای آثار ارزنده ای همچون یک قلعه بجا مانده از دوره ساسانی که با سنگ و گچ ساخته شده و به ارتفاعات جنگلی کبیره کوه در عمق تنگه و مناطق صعب العبور ختم می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دره شهر تاکید کرد: پس از تنگه بهرام چوبین، شهر تاریخی سیمره در این شهرستان نیز پذیرای بیشترین بازدید کننده در ایام تعطیلات نوروزی بوده است.
فرهادی تنگه ماژین، دژ شیخ ماخو، قلعه میرغلام هاشمی، قلعه پور اشرف، پل گاو میشان و بنای چهار طاقی را از دیگر اماکن تاریخی پر بازدید این شهرستان اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه این شهرستان همه ساله در تعطیلات نوروز پذیرای هزاران گردشگر از مناطق مختلف کشور است به همین منظور امکانات لازم برای پذیرایی و اسکان این مهمانان فراهم شده است.
وی اضافه کرد: برای اسکان گردشگران وارد شده به این شهرستان اماکن اقامتی از جمله مدارس و خانه های معلم با همکاری آموزش و پروش، خوابگاه ها، اماکن خصوصی با نظارت میراث فرهنگی و خانه های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری در نظر گرفته شده و امکانات لازم نیز برای استقرار این مسافران فراهم است.
فرهادی برپایی نمایشگاه صنایع دستی، بازدید از موزه باستان شناسی، پخت غذای محلی و سیاه چادر، اجرای موسیقی محلی و ورزش های بومی، محلی در جوار اماکن تاریخی را از جمله برنامه های پیش بینی شده برای مهمانان و گردشگران نوروزی در این شهرستان اعلام کرد.
وی یادآور شد: در سه روستای گاو میشان، شیخ مکان و هاشم آباد به عنوان روستاهای هدف گردشگری برنامه پخت غذای محلی و متنوع در خانه های بومی گردی روستایی برای آشنایی گردشگران با نحوه زندگی و رسوم تاریخی مردم این شهرستان تدارک دیده شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دره شهر ابراز امیدواری کرد که با تمهیدهای اندیشیده شده استقبال مطلوبی از گردشگران نوروزی در این شهرستان صورت گیرد.
به گزارش ایرنا، شهرستان تاریخی دره شهر با داشتن آثار تاریخی فراوان، طبیعی منحصر به فرد و آب و هوایی بی نظیر یکی از مناطق مهم گردشگری استان ایلام محسوب می شود.
این شهرستان تاریخی دارای 400 اثر تاریخی نظیر تنگ بهرام چوبین، قلعه میرغلام هاشمی، چهار طاقی، شهر تاریخی، پل گاو میشان و غیره است که از آین تعداد 145 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
در تعطیلات نوروزی پارسال 244 هزار گردشگر وارد این شهرستان در 110 کیلومتری جنوب ایلام شدند و 100 هزار نفر نیز در این منطقه اسکان یافتند.
خبرنگار: آزاده خرم ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7171/9002

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال