مدیرکل گمرکات ایلام: تعرفه صادرات کالا به عراق به روال سابق بر می گردد

ایلام - ایرنا - مدیرکل گمرکات استان ایلام گفت: تعرفه صادرات کالا به کشور عراق بزودی به روال سابق باز می گردد.

خلیل حیدری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مجلس عراق در مصوبه ای افزایش تعرفه واردات کالا از مرزهای بین المللی به این کشور را به حالت مسکوت گذاشته است.
وی افزود: تعرفه ورود کالا به این کشور با این مصوبه مجلس عراق به روال سابق بر می گردد و بر اساس آخرین تماس با مسوولان وزارت خارجه و طرف های آنسوی مرز، دولت عراق طی یکی دو روز آینده این موضوع را ابلاغ می کند.
مدیرکل گمرکات ایلام یادآور شد: هم اکنون مبادلات مرزی و صادرات و واردات کالا از مرز بین المللی مهران صورت می گیرد بطوریکه روز گذشته حدود 400 کامیون حامل کالا از این خروجی بین الملی به کشور عراق صادر شد.
حیدری ادامه داد: صادرات تمامی کالاها بجز سیمان که برای وارد کنندگان عراقی دارای صرفه اقتصادی نیست، هم اکنون از مرز مهران انجام می شود.
وی تاکید کرد: صادرات کالا به عراق در تمامی مرزهای ایران با این کشور بدلیل افزایش تولید داخلی عراق هم اکنون با کاهش روبرو شده و این موضوع تنها مختص مرز مهران نیست.
مدیرکل گمرکات ایلام یادآور شد: فروردین ماه 94 حدود 76 میلیون دلار انواع کالا از مرز مهران به عراق صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 16 درصد افزایش نشان می دهد ولی بدلیل افزایش تعرفه کالا توسط مقامات عراقی، در اردیبهشت با کاهش صادرات روبرو بوده ایم.
وی ابراز امیدواری کرد با رفع مشکل ایجاد شده در زمینه افزایش تعرفه صادرات شاهد رونق هر چه بیشتر مبادلات تجاری در این مرز بین المللی باشیم.
به گزارش ایرنا، تعرفه ورود کامیون های حامل کالاهای ایرانی از مرز بین المللی مهران به عراق توسط مسوولان این کشور در روزهای گذشته از هفت میلیون و 110 هزار ریال با بیش از پنج برابر افزایش به 36 میلیون و 700 هزار ریال رسیده بود.
افزایش تعرفه گمرکی ورود کالاهای ایرانی به عراق باعث شد بازرگانان این کشور تمایلی برای واردات محصولات ایرانی نداشته باشند و خرید محصولات کشورمان برای آنان دارای صرفه اقتصادی نباشد.
رایزنی های گسترده ای از سوی مقام های کشورمان و بویژه معاون اول رییس جمهور برای رفع این معضل صورت گرفت که خوشبختانه با موافقت مجلس و دولت عراق مواجه شد.
مرز بین المللی مهران در 85 کیلومتری جنوب غرب ایلام کانون تردد مسافر و کالا است.
روزانه بیش از 500 دستگاه کامیون و تریلر محموله های کالا را از نقاط مختلف کشور به گمرک مهران منتقل تا پس از سیر مراحل قانونی از این طریق به کشور عراق صادر شود.
پارسال حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار کالا از این مرز به کشور عراق صادر شد که در مقایسه با سال ماقبل 42 درصد افزایش یافته است.
6119/9002

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال