طرح آبیاری زیرزمینی با لوله های کوزه ای در مهران به اجرا درآمد

ایلام- به منظور جلوگیری از اتلاف آب در اعماق خاک برای اولین بار در استان ایلام طرح آبیاری زیرزمینی با لوله های کوزه ای در شهرستان مهران به اجرا درآمد.

به گزارش ایرنا، به گفته مدیر جهاد کشاورزی مهران این طرح به صورت آزمایشی در چهار هکتار از باغات زیتون و خرمای ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی مهران به اجرا درآمد.
ˈمحمد کریم الیاسپوریانˈ افزود: هدف از طرح آبیاری زیر زمینی با لوله های کوزه ای استفاده از لوله های سفالی تراوا از جنس کوزه برای آبیاری در زراعت و باغات میوه و ایجاد فضای سبز می باشد.
وی خاطر نشان کرد: نتایج به دست آمده نشان می دهند که این لوله ها قادر به رساندن آب کافی به محیط ریشه گیاه از طریق تراوش از جداره بوده و در عین حال در مقابل تردد ماشین آلات زراعی و عملیات شخم از مقاومت خوبی برخوردار می باشند.
الیاسپوریان با بیان اینکه آبیاری زیرزمینی با لوله های کوزه ای از نظر اقتصادی از قدرت رقابت و قابلیت گسترش بالایی برخوردار می باشد اضافه کرد: در روش آبیاری زیرزمینی با لوله های کوزه ای به علت جلوگیری از تبخیر سطحی با کمترین مقدار آب بیشترین مقدار محصول تولید می شود.
وی ادامه داد: در صورت گسترش این روش آبیاری، منابع آب و خاک موجود در این مناطق از توان تولید چندین برابر بیش از حد فعلی برخوردار می باشند.
633/7172

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال