هرمزگان جایگاه نخست ترانزیت کالا درکشور را بدست آورد

بندرعباس- ایرنا - مدیر کل راهداری و حمل ‌و ‌نقل جاده‌ ای هرمزگان گفت: تلاش شبانه‌ روزی فعالان حوزه حمل‌ و‌ نقل استان موجب شد تا این استان از بین 32 مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار گیرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان، داریوش باقر جوان افزود: در 9 ماه نخست امسال، بندر شهید رجایی با کسب 36 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی، مهم ترین و فعال ‌ترین مرز ترانزیتی در کشور را به خود اختصاص داد.
وی بیان داشت: در این مدت، 2 میلیون و454 هزار تن کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان یادآورشد: بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس شامل مواد سوختی، انواع ترکیبات شیمیایی، کالاهای ساختمانی، لوازم ‌خانگی و انواع پنبه است.
باقر جوان همچنین مرزهای پرویزخان، بازرگان و شهید باهنر را از دیگر مرزهای فعال ترانزیت ورود کالا به کشور نام برد و گفت: 74 درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای یاد شده صورت می‌ گیرد و 26 درصد متعلق به سایر مرزهای کشور است.
طبق آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان، در9 ماه ابتدایی امسال در مجموع یک میلیون و600 هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی از مرزهای جاده‌ ای وارد و 5 میلیون تن از کشور خارج شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، واردات 12 درصد و صادرات 7 درصد افزایش داشته است.
کریدور جنوب به شمال یکی از مهم ترین کریدورهای بین ‌المللی است که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می ‌کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می ‌کند.
ترکمنستان، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان و ترکیه مقصد کالاهای ترانزیتی از کشور است.
7195/ 6048
تنظیم کننده: رقیه غلامی زاده **انتشار دهنده: خلیل تنیده

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال