مرمت اضطراری خانه فکری بندرلنگه آغاز شد

بندرعباس - ایرنا - معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: مرمت خانه فکری بندرلنگه با اعتبار یکصد میلیون تومان از 15فروردین آغاز شد.

اشکان مختاری سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن ناکافی دانستن مبلغ اختصاص یافته برای مرمت خانه فکری افزود: کمترین مبلغ مورد نیاز برای مرمت این بنای تاریخی افزون بر 400 میلیون تومان است.
وی ادامه داد: در این مرمت اضطراری، سقف و بخش هایی از بنا که در بارندگی های نوروز 96 دچار آسیب بیشتری شده اند مرمت می شوند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اضافه کرد: برای جلوگیری از بروز خسارت در هنگام بارش سبک سازی سقف و تعمیر تیرهای چوبی انجام می شود.
مختاری ابراز داشت: مرمت اضطراری بنای تاریخی خانه فکری بندرلنگه تا 31 تیر سال جاری ادامه می یابد.
خانه فکری یا (عمارت فکری)، در شهرستان بندر لنگه واقع شده که توسط مرحوم عبدالواحد فکری، از تجار معروف بندرلنگه در دوران قاجاریه ساخته شده است.
بنای فکری در ورودی شهر بندرلنگه ،محله پاکَرَتی‌ها (pa karati) واقع شده و در بهمن سال 1375 با شمارهٔ ۱۸۳۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
این بنا بیش از دو هزار و 600متر مربع مساحت دارد و دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی، پنج بادگیر، ۲۵ اتاق، ۱۰ سرویس بهداشتی و دو سرسرا است.
این عمارت که یکی از مهم‌ترین بناهای دوره قاجاریه در شهر بندرلنگه است از ویژگی‌های معماری چشمگیری برخوردار است و تزئینات برجسته آن مشتمل برمنبت کاری و گچ بری‌های زیبا است.
نوروز امسال عکس ها و خبرهایی از تخریب سقف این بنا در گروه ها و فضاهای مجازی استان منتشر شد که نگرانی و واکنش فعالان فرهنگی و علاقمندان میراث فرهنگی را به دنبال داشت.
3219/2094
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: هومن محمدکرمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال