یک هزارهکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان به کشت کنجد اختصاص یافت

بندرعباس- ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: در راستای طرح اصلاح الگوی کشت حدود یک هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان به کشت کنجد اختصاص یافته است.

سید رضا امیری زاده سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از آغاز فصل کشت تاکنون 168هکتار از زمینهای یاد شده زیر کشت کنجد قرار گرفته است.
' فصل کاشت کنجد در هرمزگان اواخر تیر ماه تا پایان مرداد ماه و زمان برداشت محصول نیز ماههای آبان و آذر ماه اعلام شده است'.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان میزان برداشت محصول از مزارع کنجد را بین یک تا دو هزارکیلوگرم در هر هکتار عنوان و پیش بینی کرد بیش از دو هزارتن محصول از سطوح زیر کشت کنجد در این استان برداشت شود.
امیری زاده از تامین دانه های روغنی بعنوان یکی از برنامه های اصلی وزارت جهاد کشاورزی نام برد و ابراز امیدواری کرد با تامین ادوات مناسب کاشت و برداشت، بتوان شرایط لازم را جهت توسعه هرچه بیشتر سطح زیر کشت کنجد در هرمزگان فراهم کرد.
در اطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هر مزگان از شهرستانهای رودان، میناب و حاجی آباد بعنوان مهمترین مناطق کشت کنجد نام برده شده است
دانه کنجد دارای بیشترین مواد روغنی است طوریکه با استفاده از فن آوری های پیشرفته بیش از 50درصد قابل استحصال است.
از دانه کنجد بعنوان یکی از مغذی ترین دانه های روغنی نام برده شده که سرزمین اصلی آن هندوستان است.
سابقه مصرف کنجد درایران:
در ایران نیز در زمان خشایار شاه سربازان از کنجد و سایر دانه های روغنی برای کسب نیرو استفاده می کردند و در زمان صفویه حلوا ارده با ترکیب کنجد آسیاب شده همراه با شیره انگو، خرما یا کشمش تهیه و بعنوان غذایی کم حجم اما مقوی مورد استفاده سربازان قرار می گرفت.
بزرگ ترین تولیدکننده کنجد در دنیا چین و بعد از آن هندوستان است. ایران نیز مقداری کنجد تولید می کند که بیشتر به مصرف تولید روغن و حلواارده می رسد.
خواص درمانی:
روغن کنجد به دلیل وجود مقادیر بالای اسید اولیگ به صورت سنتی برای درمان اختلالات التهابی کاربرد زیادی دارد. از طرفی سزامین موجود در این روغن سبب تنظیم ایمنی بدن می شود.
کمک به دفع سنگ های کلیوی به شرط تداوم در مصرف ودرمان سوزش معده و لطافت پوست و مو از دیگر خواص دانه روغنی کنجد ذکر شده است.
6149 /6048

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال