پیش بینی آغاز عملیات اجرایی پروژه آب شیرین کن بندرعباس تا سه ماه آینده

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: مطالعات مهندسی پروژه آبشیرین کن صد هزار مترمکعبی بندرعباس به عنوان یکی از منابع آبی پایدار، به پایان رسیده و پیش بینی می کنیم طی سه ماه آینده با تامین مالی این پروژه ، عملیات اجرایی آن آغاز شود.

امین قصمی شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سیاست دولت در بحث تامین آب از منابع غیرمتعارف به طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی اظهار داشت: این پروژه با توجه به چالش کم آبی موجود از اولویت های آبفای هرمزگان است واجرای این پروژه به هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیازدارد.
وی بیان داشت: سرمایه گذار این پروژه به تنهایی قادر به محقق کردن آن نیست و در صورت تامین منابع مالی، طی دو سال آینده (سال 97 )فاز اول این پروژه با ظرفیت 50 هزار متر مکعب به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرعامل آبفای هرمزگان تصریح کرد: تلاش می کنیم تا با توجه به محدودیت منابع آبی ، فاز نخست را با ظرفیتی برابر 20 هزار متر مکعب ،زودتر از موعد وارد مدار بهره برداری نماییم اما در این باره قول صددرصد نمی دهیم.
قصمی تاکید کرد: احداث آب شیرین کن راهکار مناسبی برای رفع مشکل کمبود آب در بندرعباس و دیگر مناطق هرمزگان است و نیازمند تلاش و توجه بیشتری در خصوص تامین مالی این پروژه با توجه به اهمیت آن هستیم.
18 سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365حلقه چاه آب آشامیدنی، 18دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین30 تا 70 درصد شده است.
از 74 دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و 38 دشت ممنوعه بوده و مابقی دشت ها نیز شور است.
شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان به همراه دو شهر بزرگ دیگر در کشور از نظر تامین آب آشامیدنی در وضعیت قرمز قرار دارند.
برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس پروژه های مختلفی تعیین شده که از جمله مهمترین آن پروژه آب شیرینکن یکصد هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال 91 کلنگ احداث آن به زمین خورده است.
مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب هرمزگان سال گذشته اعلام کرده بود: قرار است که مرحله اول پروژه آب شیرین کن بندرعباس با ظرفیت 20 هزار مترمکعب در شبانه روز ، هفته دولت سال 95 به بهره برداری برسد.
7198/ 6048

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال