برون رفت از چالشها نیازبه همکاری جهاد کشاورزی با دانشگاه دارد

بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: برای برون رفت از مشکلات و چالش های موجود در بخش کشاورزی نیاز به همکاری مراکز آموزش عالی (تحقیقاتی و پژوهشی دانشکده ها ی کشاورزی) مرتبط با این دستگاه دارد.

به گزارش ایرنا ناصر حیدری پوری یکشنبه درجلسه مشترک با رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان طی سخنانی با اشاره به خسارت های وارده ناشی از آفات و بیماری های گیاهی و دامی اظهار کرد: تنها طی کمتر از دو دهه گذشته آفت جاروک میلیاردها ریال به باغهای لیموترش این استان خسارت وارد کرده است.
وی یاد آورشد : بخش کشاورزی هرمزگان با چالش هایی همچون خشکسالی، تخصیص آب، تعیین الگوی کشت، زوال مرکبات وآفت ها روبرو است که برون رفت ازهریک نیازبه تحقیق علمی و کار پژوهشی دارد.
حیدری پوری اضافه کرد: فرهیختگان دانشگاهی با انتقال علم خود به بهره برداران، می توانند نقش مهمی در افزایش تولید محصولات سالم ایفا کنند.
در ادامه این نشست رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان نیز طی سخنانی تربیت نیروی انسانی متخصص را در چارچوب نیازهای اعلام شده از وظایف مراکز آموزش عالی دانست و گفت: این دانشکده آمادگی هرنوع همکاری وهمفکری درخصوص رفع چالش های بیان شده از سوی این سازمان را دارد.
دکتر کنگرانی افزود: اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان این توانایی را دارند تا طرح های تحقیقاتی علمی مورد نیازدرسازمان جهاد کشاورزی را بررسی و پی از انجام با همکاری دو طرفه به مرحله اجرا بگذارند.
وی یادآور شد: دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان با تمام امکانات خود خواستارارتباط مستمر و بیشتر با زیر بخشهای سازمان جهاد کشاورزی این استان ازجمله مدیریت زراعت، باغبانی و مرکز تحقیقات و علوم منابع طبیعی و نباتات گرمسیری است.
در اولین نشست نحوه همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان و سازمان جهاد کشاورزی این استان اعلام شد: 16درصد اشتغال این استان به حوزه کشاورزی اشتغال دارد.
از آنجایی که امروزه کشاورزی در دنیا بر اساس پایه علم و دانش پیش می رود همکاری این مراکز موجب ارتقای دو سویه معلومات بهره برداران و دانش آموختگان می شود.
وسعت زمینهای کشاورزی هرمزگان 154هزار هکتار با تولید سالانه دو میلیون و 200هزارتن محصولات باغی و زراعی با محوریت محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل (یک میلیون و 650هزارتن درسال) می شود.ک/3
6149/6048

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال