طلوع و غروب خورشید در آسمان هرمزگان دیدنی تر است

بندرعباس- آغاز تابش خورشید و انتهای ماندن آن در آسمان آبی بندرعباس که به آبهای نیلگون خلیج فارس منتهی می شود دیدنی است، طوریکه هر بامداد و غروب هزاران نفر از مهمانان نوروزی و دیگر گردشگران در سواحل شهر بندرعباس، قشم، خمیر، لنگه ، سیریک و جاسک به تماشای آن می نشینند و لذت می برند.

اینکه در هر بامداد و شامگاه چه تعداد عکس گرفته می شود شاید در آمارها نگنجد اما می توان ادعا کرد: تاکنون بیشترین عکس ها از غروب دلنشین و طلوع دل آرای هرمزگان گرفته شده است.
آنانی که از خورشید آسمان هرمزگان عکس گرفته اند می گویند: آمدن و رفتن اودر جزایر14گانه استان از جمله کیش ، شیدور و هندورآبی، لاوان، فرور وبنی فرور، سیری، تنب کوچک و بزرگ ، ابوموسی، قشم، هرمز، لارک و هنگام متفاوت است طوریکه هیچ یک از عکس های گرفته شده با عکس دیگری شباهت ندارد.
اما حرفه ای ترها می گویند، تماشای غروب خورشید را از سواحل سورو، نخل ناخدا و بوستان غدیر و تنگه هرمز بندرعباس بیشتر دوست دارند.
عده ای از دوستداران طبیعت عقیده ای دیگر دارند و ترجیح می دهند که تصاویر خورشید را در زمان سرکشی به این گوشه از آب و ملک ایران و هنگام خداحافظی آن با ترنم صبحگاهی شبنم و بادهای شرجی نمناک پسین از جزیره شیدور که به بهشت پرستوهای دریایی شهرت دارد و شهر کهنه جاسک و سواحل شیشه گون سیریک ببینند.
محمد بروجردی از طبیعت گردان حرفه ای دراین باره چنین می گوید: سلیقه ها متفاوت هستند و تاکنون نشده فردی را به اجبار وادار کرد که سلیقه خود را تغییر دهد و یا سلیقه دیگران را بپذیرد و به آنها عمل کند.
وی ادامه داد: تاکنون سفرهای زیادی با اهداف متفاوتی به استانهای ساحلی شمالی و جنوبی کشور از آشوراده بندرترکمن گلستان تا آستارا و همچنین چابهار سیستان بلوچستان تا اروند کنار و چوئبده آبادان داشته و موفق شده طبیعت این مناطق را در ساعات متفاوت آمدو شد شب و روز تماشا کند.
بروجردی بیان داشت: هر چند متولد استان البرز و شهر کرج است اما تاکنون هیچ غروبی را به زیبایی سواحل کیش به خصوص کشتی یونانی ندیده هر چند که خداحافظی خورشید از آسمان ایران در پشت کوههای رنگین و رودخانه های سرخ جزیره هرمز را نمی شود نادیده گرفت.
شاید عکس های گرفته شده بوسیله عکاسان بومی هرمزگان از فجر و شفق خورشید نیز متفاوت از یکدیگر باشد که این برگرفته از نوع نگاه تیزبین آنان از چشم شیشه ای به طبیعت زیبای خداوندی است.
نادر ناصری عکاس ایرنا اینطور عقیده دارد و ادامه می دهد: همچون عبدالحسین رضوانی، بازماندگان قشمی و انصاری و تعدادی دیگر از همکاران من نیز عکس های متفاوتی از آمدن و رفتن خورشید آسمان آبی و آبهای نیلگون هرمزگان گرفته ام.
وی ادامه می دهد خورشید خدا هر روز و هر ماه و هر فصل از زاویه ای خاص می آید و از زاویه ای دیگر خداخافظی می کند اما شاهد هستیم که به تعداد عکاسان این مرز و بوم از این آمدو شد عکس های متفاوتی گرفته شده و منظره های دلفریبی بوسیله نقاشان کشیده شده است.
وی اینطور ادامه می دهد: آیا تا کنون هیچ فرد دوربین بدستی را پیدا کرده اید که تاکنون از طلوع و غروب خورشید عکسی نگرفته باشد؟ هر فرد با توجه به استعدادی که دارد منظره های مختلفی را از این قدرت لایتناهی ثبت کرده است.
اینکه چرا فجر و شفق خورشید آسمان هرمزگان زیباتر از دیگر نقاط است باید در پاسخ گفت: که جغرافیای این استان و همچنین آب و هوای آن متفاوت از دیگر نقاط کشور است.
لحظه غروب و یا طلوع خورشید را در میان مناره ها، بادگیرها، شناورها، دکل های برق، امواج خروشان دریا، میان دو دست یک کودک، زیر گوشواره یک دختر، میان موهای یک بچه، قله یک کوه، دره ها، میان صلیب یک کلیسا، انبوهی از درختان جنگلی حرا، صخره های ساحلی، دروازه یک زمین فوتبال، بال یک هواپیما، پرچم های آویزان از بلندی یا کشتی های غول پیکر، و هزاران و هزار زاویه دیگر می توان با چشم های شیشه ای ثبت کرد.
یکی از طلبه های حوزه علمیه گرگان که سرگرم عکس گرفتن از خانواده اش در ساحل پارک غدیر بندرعباس است دراین باره می گوید: خورشید این آفریده خدای یکتا میلیون ها سال است که غروب و طلوع یکسانی دارد هر چند ممکن است تکه ابری یا دیگر پدیده های آسمانی و زمینی به آن شکل و شمایل خاصی بدهند .
وی ادامه داد: هم چون موقع گرفتگی اما میتوان ادعا کرد که به تعداد نفرات کره خاکی می شود از آن عکس گرفت که در هریک از عکس های گرفته شده اختلاف هایی نیز وجود داشته باشد.
علیرضا عبداللهی که بعنوان مهمان نوروزی به هرمزگان سفر کرده یکی از دلایل گرایش افراد به عکس گرفتن از طلوع و غروب خورشید را زیبایی خاص آن و همچنین آیه هایی از سور قرآن بیان می کند که آفریننده زیبایی های در آنها فرموده است: والشمس و والفجر یعنی قسم به خورشید و هنگام طلوع آن، والشمس و ضحاها یعنی اینکه سوگند به خورشد و تابندگی اش.
به گفته وی همچنین در آیه 115 سوره بقره، 17 سوره الرحمن و آیه ای دیگر مشرق و مغرب و طلوع و غروب خورشیده اشاره شده و از آنجایی که خداوند در قرآن به چیزهای مهم سوگند یاد کرده خورشید نیز یکی از مخلوقاتی است که زندگی همه جانداران به بود و نبود آن وابسته است.ک/4
512/667

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال