سفیر جمهوری اسلامی ایران در آکرا:

ایران کشتهای فرا سرزمینی را در غنا دنبال می کند

همدان- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در آکرا با اشاره به محدودیت و کمبود منابع آبی در کشورمان گفت: کشت های فرا سرزمینی طرحی بین المللی است که این طرح را در غنا با قدرت دنبال می کنیم.

به گزارش ایرنا، نصرت الله مالکی روز پنجشنبه در نشست تخصصی با فعالان اقتصادی استان همدان اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده ایران تامین منابع آبی است به همین منظور کشت های فرا سرزمینی، صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی در کشورهای مستعد آفریقایی به ویژه غنا در دستور کار قرار گرفته است.
وی تامین امنیت غذایی را مهمترین هدف کشت فرا سرزمینی بیان کرد و افزود: هم اینک کشت فرا سرزمینی با همکاری سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران آغاز شده است.
مالکی خاطرنشان کرد: بکارگیری و اشتغال نیروهای فنی و مهندسی ایرانی در کشورهای خارجی، آشنایی ایرانیان با سرمایه گذاری خارجی و توسعه و رونق اقتصادی ایران از دیگر اهداف پیش بینی شده برای کشت های فرا سرزمینی است.
سفیر ایران در غنا افزود: جمهوری غنا کشوری استوایی با آب و هوای مساعد و مستعد کشاورزی است و به تازگی سرمایه گذاری ایرانیان برای کشت برنج و دانه های روغنی در این کشور آغاز شده است.
مالکی غنا را کشوری با ثبات سیاسی و امنیتی بالا دانست و گفت: به رغم وضعیت کشورهای آفریقایی غنا دارای کمترین مشکل است.
وی به فصل مشترک ایران و غنا اشاره کرد و گفت: روابط خوب و حسنه ای با سیاستمداران غنا داریم و مردم این کشور آفریقایی دیدگاه مثبتی از ایران دارند و از سرمایه گذاران ما به خوبی استقبال و حمایت می کنند.
سفیر ایران در غنا با بیان اینکه غنا دارای معادن غنی به ویژه طلاست، یادآوری کرد: این کشور در تولید کاکائو نیز ظرفیت های خوبی دارد و 70 درصد محصول مورد نیاز ایران در این حوزه از غنا تامین می شود.
مالکی گفت: دفاتر جهاد کشاورزی، رایزنی فرهنگی، دانشگاه المصطفی، حوزه علمیه، مدرسه ایرانیان و کلینیک پزشکی هلال احمر در غنا راه اندازی و سالهاست که فعالیت می کنند.
وی با اشاره روابط سیاسی و اقتصادی ایران و غنا گفت: تاکنون تفاهم نامه های خوبی بین ایران و غنا برای احداث کارخانه های سیمان، کاکائو، آبمیوه گیری، پتروشیمی، داروسازی و لوازم ساختمانی امضا، بخشی از این صنایع کلنگ زنی و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.
سفیر ایران در غنا با بیان اینکه رشد اقتصادی در غنا 9 درصد است، تاکید کرد: هرگونه سرمایه گذاری در این کشور سودآوری مطمئن و تضمین شده دارد.
سفیر ایران در غنا امروز میهمان همدان است و از نزدیک با ظرفیت ها و توانمندی های این استان در عرصه صنعتی و کشاورزی آشنا می شود.
7527/2090

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال