ساخت‌ و سازهای غیرمجاز در همدان آزادسازی شد

همدان - ایرنا - معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای همدان گفت: 476 مورد ساخت ‌و ساز غیرمجاز در حریم راه‌های این استان جمع‌آوری، آزادسازی و رفع تجاوز شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای همدان حمید پرورشی خرم افزود: سال گذشته از مجموع 531 مورد تجاوز به حریم راه‌ها شامل آغاز ساخت و ساز در حریم راه‌ها، نصب اتاقک‌های موقت فروش محصولات کشاورزی در حاشیه راه‌ها، حفاری‌های غیرمجاز عبور تاسیسات در حریم راه‌ها نسبت به جمع‌آوری، آزادسازی و رفع تجاوز 476 مورد اقدام شده و دستور توقف کار بقیه موارد نیز صادر شده است.
وی افزود: این اداره کل در بحث حفظ و نگهداری حریم راه بسیار جدی عمل کرده و نسبت به ساخت و سازهای غیرمجاز و متجاوز به حریم راه‌ها که موجب بروز حوادث و سوانح جاده‌ای شده‌اند، برخورد شده است.
پرورشی خرم با تاکید بر اینکه ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه‌ها از عوامل ترافیک و ناامنی در جاده‌ها است بیان کرد: ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه‌ها پیامدهای ناگوار ترافیکی و ناامنی شدید را در سطح محورها به دنبال دارد.
وی افزود: همچنین در سال گذشته نسبت به صدور مجوز تعداد یک هزار و 223 مورد شامل ساخت و سازهای حاشیه راه‌ها، عبور تاسیسات از نوار کاربری و اعلام نظر لازمه در خصوص ساخت و سازهای حاشیه راه‌ها اقدام شده است.
وی اظهار کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز هم عبور عابران پیاده را در جاده‌ها افزایش می‌دهد و هم موجب کم شدن عرض جاده می‌شود.
پرورشی خرم با بیان اینکه بر اساس قانون راه و ایمنی اگر کسی بخواهد بعد از محدوده یکصد متری از حریم راه‌ها مجتمعی احداث کند باید اداره راهداری مجوز این کار را صادر کند، یادآور شد: در سال 96 مجوز ساخت یک هزار و 223 مورد نیز در استان همدان صادر شده است.
وی ادامه داد: بر اساس اختیارات قانونی که در زمینه ساخت‌ و ساز حاشیه راه‌ها به سازمان راهداری محول شده، امکان برخورد و جلوگیری از ساخت ‌و ساز غیرضروری و غیرقانونی در فاصله یکصد متری از حریم راه‌ها فراهم شده است.
پرورشی خرم گفت: توسعه و تعریض و بهسازی راه، امکان انجام عملیات راهداری، وجود فضای لازم برای نصب تجهیزات ایمنی راه‌ها و تامین ایمنی عبور و مرور از مهمترین دلایل تصویب قانون حریم راه‌ها است.
وی حفاظت و بازدید مستمر از حریم راه‌ها را از مهمترین برنامه‌های این اداره کل عنوان کرد و افزود: در همین خصوص گروه گشت و نظارت در سطح استان فعالیت مستمر داشته و با هرگونه دخل و تصرف در حریم راه‌ها برخورد خواهد شد.
7523/2087

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال