فرماندار ملایر:ارگ باستانی نوشیجان صاحب سایت موزه می شود

ملایر-ایرنا-معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر گفت: ارگ باستانی نوشیجان این شهرستان صاحب سایت موزه می شود که برای ایجاد این سایت، یک میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

به گزارش ایرنا 'مصطفی آزادبخت' شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر افزود: ارگ باستانی نوشیجان یکی از آثار مهم تاریخی استان همدان است که برای ثبت جهانی معرفی شده است.
وی خواستار ایجاد پایگاه در ارگ باستانی نوشیجان شد و اظهار داشت: امسال یک میلیارد ریال توسط سازمان میراث فرهنگی استان به ارگ باستانی نوشیجان اختصاص داده شد که به عنوان یک بنای تاریخی مهم نیاز به توجه بیشتر است.
وی خواستار تکمیل دسترسی بنای تاریخی یخدان میرفتاح شد و افزود: محدوده یخدان میرفتاح قابلیت تبدیل شدن به بوستان گردشگری را دارد که باید با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی هر چه سریعتر این محدوده ساماندهی شود.
ازادبخت تکمیل و مرمت عمارت مصدقی و تبدیل آن به موزه مفاخر و مشاهیر و ارتقای چارت اداری میراث فرهنگی ملایر را از دیگر خواسته ها برشمرد.
وی بیان داشت: امسال بیش از 10 هزار نفر از جشنواره شیره پزی سنتی در روستای هدف گردشگری مانیزان دیدن کردند که اگر این جشنواره ساماندهی شود، به طور حتم به یک آیین ملی تبدیل خواهد شد و سوغات این روستا نیز باید به ثبت برسد.
فرماندار ویژه ملایر ایجاد پایگاه جشنواره در این روستا را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: با توجه به بلا استفاده بودن مدرسه ای در روستای مانیزان، با موافقت آموزش و پرورش این فضا به عنوان پایگاه جشنواره در نظر گرفته شد.
آزادبخت خاطرنشان کرد: طبق اعلام اداره کل میراث فرهنگی استان، دو میلیارد ریال هزینه برای تعمیر و تجهیز این پایگاه نیاز است که هر اندازه سازمان میراث فرهنگی اعتبار بدهد، ما نیز به همان میزان برای جشنواره شیره پزی اختصاص می دهیم.
وی همچنین خواستار توجه ویژه سازمان میراث فرهنگی استان به شهر زیرزمینی سامن به عنوان ظرفیت مهم گردشگری استان و شهرستان شد و افزود: یخدان میرفتاح نیز ظرفیت مهمی برای شهرستان است که با حضور شهرداری، شورای اسلامی شهر، میراث فرهنگی و فرمانداری در محل، مشکل این مجموعه و تملک زمین ها باید بررسی و حل شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر نیز گفت: موافقت مالکین زمین ها در حریم یخدان میرفتاح و تمایل شهرداری برای خرید و دادن زمین معوض، یکی از مصوباتی بود که باید تاکنون اجرایی می شد.
'محمدرضا بهاری' اظهار داشت: این در حالیست که بسیاری از مالکین به دلیل پایین بودن قیمت خرید زمین ها از سوی شهرداری، تمایل به فروش ندارند.
وی ادامه داد: تاکنون چهار هزار متر زمین در این محدوده ایجاد شده و چنانچه قیمت خرید زمین ها از سوی شهرداری بالاتر تعیین شود، دسترسی به یخدان میرفتاح و احداث بوستان سریعتر انجام می شود.
شهرستان ملایر دارای 267 اثر و بنای تاریخی است که تاکنون 180 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهرستان ملایر با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در جنوب شرقی استان همدان واقع شده است.
7528/576

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال