روان سازی حمل و نقل و ترافیک دغدغه اصلی شورای شهر ملایر

ملایر-ایرنا-امروزه با افزایش چند برابری تعداد خودروها و متناسب نبودن آن با جمعیت ساکن در شهرها، روان سازی حمل و نقل و ترافیک شاید مهمترین دغدغه مسوولان امر است که ملایر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش ایرنا این در حالیست که مشکل ترافیک و حمل و نقل شهری در گذشته تنها مختص کلان شهرها بود، اما امروز دیگر ترافیک در شهرهای کوچک نیز به یک بحران شهری تبدیل شده و دست اندرکاران را به اندیشه وا داشته است.
اما رشد روز افزون ساخت و سازها، افزایش تعداد وسایل نقلیه و خودروها و شاید مهاجرت، توسعه شهرها، طراحی های اشتباه خیابان ها، تمرکز در مرکز شهر و اجرا نشدن برخی موارد زیرساختی در شهرها از جمله عوامل افزایش ترافیک و مشکل حمل و نقل شهری است که البته رفع این مهم مشکلات دیگری را در پی داشته است.
به طور حتم، ایجاد کمربندی های اطراف شهرها یک عامل مهم برای کاهش ترافیک پیش بینی شده که تامین برق و روشنایی های مسیر یکی از نیازهای اساسی و زیربنایی است که این نیاز با احداث کمربندی هایی در اطراف ملایر، این شهر را با مشکلاتی مواجه کرده که جلسه تخصصی در این زمینه برگزار شد.
در این رابطه رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر ملایر معتقد است که ایجاد کمربندی های اطراف شهر در کاهش ترافیک شهری بسیار اثرگذار است که می تواند تا حدود 30 درصد ترافیک شهر را کاهش دهد.
ˈسید اسماعیل صفوی زادهˈ روز سه شنبه در نشست تخصصی کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر ملایر افزود: ایجاد بلوار کریم خان زند در مسیر ورودی اراک به ملایر، به سمت پارک سیفیه و بام ملایر در راستای کاهش ترافیک شهری بوده، اما هنوز روشنایی این مسیر به نتیجه نرسیده است، در حالیکه در شورای قبلی نیز پیگیری های لازم در این خصوص انجام شد.
وی با تاکید بر حادثه خیز بودن این بلوار و فوت شدن حداقل یک نفر در سال، ساماندهی بلوار کریم خان و تامین روشنایی این مسیر را یکی از ضرورت های شهری دانست و بیان داشت: این امر مستلزم همکاری شورا، شهرداری و به خصوص شرکت توزیع نیروی برق ملایر است.
صفوی زاده میدان تعاون را نیز یکی از نقاط حادثه خیز و پرترافیک شهری عنوان کرد و افزود: نظر شورا و شهرداری بر برداشتن این میدان است که برای جابجایی دو تیر برق فشار قوی، نیاز به همکاری مدیریت توزیع نیروی برق شهرستان داریم.
وی همچنین بر رفع نقاط حادثه خیز در مسیر پشت سپاه، مسیر بالاتر از منبع آب متصل به جاده سلامت، انتهای کمربندی بروجرد در لاین کندرو و ساماندهی اتوبوس های خط واحد و دور شدن ایستگاه های آن از مرکز شهر تاکید کرد.
شهردار ملایر نیز اجرای پروژه بلوار کریم خان و میدان تعاون را یکی از طرح های اولویت دار شهرداری و شورا عنوان کرد و افزود: در حال حاضر، به دلیل کاهش ساخت و سازها در شهر، وضعیت مالی شهرداری مساعد نیست و برای اجرای این دو طرح مهم نیازمند همکاری مثبت اداره برق هستیم.
ˈعلیرضا رضاییˈ با بیان اینکه تمام هدف ما در مدیریت شهری کمک به حمل و نقل و کاهش ترافیک برای تسهیل عبور و مرور شهروندان است، اظهار داشت: دید ما بخشی نگری نیست، بلکه برای توسعه شهر و حل مشکلات باید همه بخش ها و قسمت های شهر مد نظر قرار گرفته و تعامل ها دو سویه، مثبت و سازنده باشد.
وی در عین حال احداث تقاطع های غیرهمسطح در میدان انقلاب و تعاون را یکی از دغدغه ها و مهمترین اولویت شهرداری برشمرد و گفت: هفته دولت کلنگ زنی تقاطع میدان انقلاب انجام می شود که در این راستا، منتظر تعیین تکلیف اعتباری از سوی استانداری هستیم که به دلیل سنگین بودن پروژه، نیاز به حدود 150 میلیارد ریال اعتبار دارد.
وی با تقدیر از تعامل مثبت مدیریت توزیع نیروی برق ملایر خاطرنشان کرد: میدان تعاون را 100درصد نمی توان برداشت، بلکه برای رفع گره ترافیک این نقطه، تنها ایجاد یک تیر برق در مرکز میدان مورد نیاز است و با جابجایی یک تیر برق مشکل این نقطه حل خواهد شد.
رضایی همچنین اصلاح دور برگردان ها و بریدگی های برخی بلوارها، احداث پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر، تمرکز زدایی، ایجاد روز بازارها در محلات، تغییر ایستگاه های اتوبوس شهری و جانمایی ایستگاه تاکسی ها و تعریض خیابان های اصلی را از دیگر اولویت های مدیریت شهری برشمرد.
وی همچنین از ایجاد معاونت حمل و نقل و ترافیک در شهرداری ملایر برای بررسی و رفع سریعتر مشکلات این حوزه خبر داد.
اما معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق ملایر تنگناهای مالی را عامل اصلی عدم اجرا شدن روشنایی این بلوار می داند و ادامه می دهد: در صورتیکه فونداسیون و کابل کشی، نصب ترانس ها، پایه های برق و پست روشنایی این بلوار توسط شهرداری انجام شود، مدیریت توزیع نیروی برق نیز آماده همکاری برای اجرای این طرح خواهد بود.
ˈمحمود یزدانیˈ گفت: روشنایی این بلوار به عنوان یکی از کمربندی های مهم شهر به 50 پایه برق 12 متری و اعتباری حدود دو میلیارد ریال نیاز دارد که هیچ اعتباری در زمینه توسعه در شرکت توزیع نیروی برق دیده نشده و در حال حاضر، در حوزه نگهداری فعالیت می کنیم.
وی در خصوص میدان تعاون نیز اظهار کرد: برای کاهش هزینه ها توصیه ما اجرای شبکه هوایی است که نیاز به بررسی مسیر و تعیین نقاط جدید برای جابجایی تیرهای برق است.
در حالیکه رییس شورای اسلامی شهر ملایر همکاری دو سویه را لازمه رفع مشکلات ترافیکی و حمل و نقل شهری می داند و ادامه می دهد: نظر شورا در خصوص اجرای این طرح مساعد است و شورا حاضر به همکاری های لازم برای تامین روشنایی بلوار کریم خان است.
ˈمحمدرضا تیموریˈ گفت: بخش هایی که توسط شهرداری و با هزینه کمتر قابل انجام است، اجرا و بخش های دیگر نیز توسط اداره برق شهرستان اجرایی شود.
وی تاکید کرد: نیاز است تیمی برای بررسی و ارزیابی مشکل در بلوار کریم خان زند و میدان تعاون تشکیل و در محل گزینه ها بررسی شود.
تعدیل تابلوهای راهنمایی و رانندگی در مرکز شهر و اجرای طرح ترافیک در نقاط مختلف شهر، نصب علائم ترافیکی جدید و ایجاد پارکینگ های طبقاتی از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.
شهرستان ملایر با جمعیت 300 هزار نفری، در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
7528/576

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال