سیمین ابرو روستایی با معماری پله‌ای در همدان

همدان-روستای «سیمین ابرو» در نقطه‌ای کوهپایه‌ای با بافت یکپارچه سنگی و معماری پله‌ای، کوچه‌های باریک و تنگ و حمام و خزینه واقع شده ‌است.

به گزارش ایرنا، این روستا با 300 سال قدمت ، از توابع بخش مرکزی همدان و در جنوب شرقی این شهرستان است روستای سیمین ابرو با 60 خانوار از طوایف لر و اقوام آریا و سوارکار و به شغل باغداری مشغول هستند این روستای گردشگری نخستین روستا در استان همدان است که طی برنامه چهارم توسعه بهسازی شده است.
به دلیل نزدیکی روستای سیمین ابرو و روستای ورکانه به شهر و نیز قابل دسترس بودن این دو روستا می‌توان از ظرفیت‌های آن‌ها به بهترین شکل استفاده کرد.
تاریخچه یکجانشینی این روستا به 300 سال پیش مربوط می‌شود و این روستا دارای دو طایفه است که با حضور خود به زندگی روستایی در سیمین ابرو معنا بخشیده‌اند.
استفاده از مصالح بومی و نوع خاص معماری خانه ها، مغازه ها و مراکز محلات این منطقه را به عنوان روستای شاخص با ارزش های معماری قابل توجه معرفی می کند.
گفتنی است باتوجه به شرایط طبیعی و کوهستانی منطقه و بن بست بودن ، این روستا به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده که این خود زیبایی های طبیعی را به تصویر می کشد.
روستای سیمین یکی از روستاهای هدف گردشگری استان همدان با جاذبه های طبیعی منحصر به فرد و بافت با ارزش تاریخی است که می تواند تقویت کننده صنعت گردشگری این استان باشد.
مردم این روستا با گویش لری صحبت می‌کنند و90درصد درآمد آنها از راه باغداری گردو است و گردو عمل آمده در این منطقه یکی از بهترین گردوهای ایران محسوب می شود.
بیشتر اهالی این منطقه دارای نام خانوادگی کهوند هستند و بر اساس سرشماری سال 1385جمعیت آن 323نفر (72خانوار) است
معاون گردشگری استان همدان همچنین گفت: قبرستان این روستا دارای سنگ قبرهای بسیار قدیمی است که بعضی از سنگ‌ها به‌ دلیل فرسایش بیش از حد قابل خواندن نیستند.
ˈعلیرضا قاسمی ˈ افزود: از معادن موجود در این منطقه می‌توان به معدن سنگ گرانیت سیاه و تعداد بسیار زیادی معدن سنگ سفید قابل استفاده در صنایع چینی‌سازی نام برد.
وی اضافه کرد: حیات وحش این منطقه شامل خزندگانی مانند مارهای سمی و غیرسمی، لاک‌پشت، انواع مارمولک، بزمجه و پرندگانی نظیر کبک، قرقی، عقاب، دلیجه، سار، زاغچه، بلبل، هدهد، دارکوب، جغد و پستاندارانی مانند گرگ، روباه، شغال، گراز، خرگوش، گربه‌وحشی و انواع موش صحرایی است.
معاون گردشگری استان همدان در ادامه بیان کرد: این استان دارای 17 روستای بافت با ارزش به این معنا است که تاثیرات اقلیمی ، توپوگرافی ، عوامل اقتصادی و اجتماعی و مصالح بوم آور ( مصالح بومی ) به صورت ارگانیک در بافت روستا تاثیر گذاشته و شکل گیری روستا بر اساس نیاز های طبیعی انسان شکل گرفته است.
قاسمی اظهار داشت: گردشگری ، توسعه پایدار و اشتغال زایی از مزایای بهسازی روستاها است روستای سیمین ابرو دارای بافت متراکم و فشرده است که با آب و هوای کوهستانی استان همدان تطابق دارد در این روستا خانه ها از مصالح سنگی و روبه آفتاب ساخته شده اند و دارای کوچه های تنگ برای جلوگیری از وزش باد است.
به گزارش ایرنا، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان نیز گفت: 80 درصد ابنیه روستایˈسیمین ابروˈ همدان دارای ارزش معماری خاص است.
ˈاسدالله بیاتˈ افزود: خانه کدخدای سابق این روستا با توجه به وجود چشمه ای زیبا داخل حیاط این خانه قابلیت تبدیل به مهمانپذیر یا سفره خانه سنتی را دارد.
وی ادامه داد: استفاده از مصالح بومی و همچنین نوع خاص معماری مغازه ها و محلات این روستا موجب انتخاب آن به عنوان روستای شاخص شده است.
بیات افزود: قرار گرفتن مجموعه اصطبل، بافت سنگی و طاقی و ضربی زیبا درکنار خانه کدخدا امکان مناسبی برای تبدیل به مکان تفریحی دارد.
وی با بیان اینکه بیشترسکونتگاه ها در تطابق با شرایط محیطی رو به خورشید است گفت: وجود چشمه های زیبا، زیارتگاه امامزاده عبدالله، نزدیکی به همدان و معادن سیلیس از جاذبه های این روستا است.
بیات اضافه کرد: باتوجه به قابلیت های گردشگری و اجرای طرح نمونه گردشگری در روستای سیمین ابرو و اهمیت این طرح برای استان از سرمایه گذاران در این بخش حمایت می شود.
وی گفت: استان همدان دارای 11 روستای هدف گردشگری با ظرفیت های طبیعی و بافت با ارزش تاریخی شامل علیصدر، گشانی، خاکو، ورکانه و سیمین ابرو است.
بیات افزود: سیمین ابرو ازبین این روستاهای هدف گردشگری استان انتخاب شده و خدمات مناسب در زمینه های مختلف با تجمیع خدمات در دستگاه های مختلف اجرایی ارایه می شود.
وی از اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش روستای سیمین ابرو خبر داد و گفت: این طرح دو سال پیش به تصویب رسید و 70 درصد آن تاکنون اجرا شده است.
وی بیان کرد: موقعیت جغرافیایی تاثیرهای مثبت در بافت روستایی سیمین ابرو داشته و طرح بهسازی این بافت با ارزش به منظور ارتقای توانایی‌های زیست محیطی منطقه، مرمت بافت قدیمی و توسعه و بهسازی روستا درحال اجراست.
وی خاطرنشان کرد: نزدیکی به سد اکباتان و روستای نمونه ورکانه از دیگر ویژگی‌های مثبت روستای سیمین ابرو است.
شایان ذکر است روستای سیمین ابرو در 12 کیلومتری جنوب شرقی همدان در دهستان ابرو از بخش مرکزی شهرستان همدان قرار دارد و در سال 82 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مردم این روستا با گویش لری صحبت می‌کنند و90 درصد درآمد آنها از راه باغداری گردو است و گردو عمل آمده در این منطقه یکی از بهترین گردوهای ایران محسوب می شود.
بیشتر اهالی این منطقه دارای نام خانوادگی کهوند هستند و براساس سرشماری سال 1385جمعیت آن 323 نفر (72خانوار) است.
7521/576

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال