آیین ˈکوسا گلینˈ همدان ثبت معنوی شد

همدان-مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان از ثبت معنوی آیین ˈکوسا گلینˈ در پنجمین اجلاس شورای ثبت کشور خبر داد.

ˈاسدالله بیاتˈ روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آیین کوسا گلین در اواخر زمستان در همدان برگزار می شد که پیام آور بهار و شادی بوده است.
وی ادامه داد: این آیین بعد از چله کوچک زمستان توسط دو نفر از اهالی روستا با ساز و دهل اجرا می شد که این افراد به در خانه های مردم می رفتند و نوید آمدن بهار را می دادند که مردم هم برای خیرات پایان سال، اقلامی به این دو نفر می دادند و برای آمدن بهار و تمام شدن سختی های زمستان شادی می کردند.
وی بیان کرد: این مراسم سنتی ایران که کوسه بر نشستن یا کوسه گردی نام دارد ریشه آن را در دوران ساسانی یا پیش از این خاندان می توان یافت.
وی گفت: نقش اصلی این مراسم را (کوسه) که شخصیتی پیام آور نوروز، شادی، بهار و زندگی دوباره است به عهده دارد و مردم قدم او را برای خود پرشگون می دانستند.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان افزود: این مراسم در طول زمان تغییراتی کرده و امروزه در بعضی از نقاط ایران با نام های گوناگون نظیر کوسه، کوسا، کوسا چوپانان، کوسه گلین، کوسه گلدی اجرا می شود.
بیات یادآور شد: در این نمایش از گریم یا صورتک استفاده می شود و اجرای مراسم کوسه گردی توام با رقص و آواز و همیشه همراه با سازچی است.
وی اظهار داشت: این مراسم در حال حاضر بسیار کمرنگ شده و در برخی روستاها اجرا می شود که مهمترین هدف از ثبت معنوی آن احیای این آئین است.
وی خاطرنشان کرد: پرونده این مراسم آیینی به همراه دو پرونده دیگر در حوزه میراث معنوی استان همدان در این اجلاس به ثبت رسید.
7521/576

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال