کشاورزان گلستان مشکل تامین کود دارند

گرگان - ایرنا - کشاورزان استان گلستان در سال زراعی جاری برای آغاز کشت برخی محصولات پاییزه به ویژه گندم با مشکل تامین کود مورد نیاز مواجه هستند.

به گزارش ایرنا در گلستان 147 هزار خانوار به صورت مستقیم از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند که عمده فعالیت آنها در حوزه کشت محصولاتی همچون کلزا، گندم، جو و چغندرقند از مهر هر سال در بیش از 500 هزار هکتار زمین آغاز و تا میانه دی ماه ادامه دارد.
بیشترین سطح زیر کشت محصولات پاییزه استان مربوط به گندم است و کشاورزان با توجه به اقلیم متفاوت و قرار داشتن زمین های زراعی در مناطق کوهستانی و دشت، از مهر تا اواخر آذر ماه به کشت این محصول مشغول هستند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان با تایید کمبود کود برای کشت محصولات پاییزه روز شنبه به خبرنگار گفت: در شرایط کنونی کشاورزان استان برای تهیه کود فسفاته و ازته دچار مشکل هستند.
محمدرضا عباسی اظهار داشت: امسال سهمیه کود مورد نیاز برای کشت پاییزه استان 122 هزار و 500 تن بوده که تاکنون 74 هزار و 982 تن آن به دست کشاورزان رسیده است.
وی به سطح قرارداد کشت گندم اشاره کرد و افزود: امسال برخلاف پارسال، ثبت قرارداد گندم با کشاورزان استان بعد از انجام کشت در سامانه مرکزی صورت می گیرد.
به گفته وی، این درحالی بوده که تاکنون قرارداد کشت برای تامین نهاده های کشاورزی در 214 هزارهکتار از اراضی استان به ثبت رسیده و در مقابل 234 هزار و 500 هکتار از زمین ها زیر کشت گندم رفته است.
عباسی، همچنین سطح سبز گندم را در استان 75 هزار و 50 هکتار اعلام کرد.
گلستان از قطب های تولید گندم کشورمحسوب می شود و هر سال رتبه های دوم یا سوم تولید این محصول را در میان استان ها به خود اختصاص می دهد.
هر سال برداشت گندم از زمین های زیرکشت در گلستان از میانه خرداد آغاز و تا برداشت محصول آخرین مزرعه در میانه های شهریور ماه ادامه دارد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور دارای افزون بر 650 هزار هکتار زمین زراعی است.
6204/3091/1648

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال