آیین عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) در گلستان برگزار شد

گرگان - ایرنا - در آستانه آخرین روز از ماه صفر آیین سوگواری و عزاداری شهادت ثامن الحج حضرت امام رضا (ع) شامگاه چهارشنبه در مساجد؛ حسینیه ها و بقاع متبرکه امامزادگان گلستان و مرکز این استان شهر گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ دلدادگان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شب شهادت هشتمین نور از انوار الهی امام رضا (ع) با حضور در مساجد و حسینیه ها و بقاع متبرکه و امام زادگان گرگان با برپایی آیین عزاداری اشک ماتم ریختند.
در همین پیوند آیین مرثیه سرایی در مسجد آذربایجانییهای مقیم گرگان برگزار شد.
در این مراسم معنوی شرکت کنندگان پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با قرائت قرآن کریم و ذکر صلوات خاصه آن امام همام به سوگواری و سینه زنی پرداخته و مراتب ارادت خویش را به ساحت مقدس هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت به نمایش گذاشتند.
همچنین سخنرانان و واعظان در آیین های عزاداری با بیان ویژگی های اخلاقی و سیره امام رضا (ع) بر پیروی از رفتار و سیره آن امام همام تاکید کردند.
به گزارش ایرنا سفره های احسان و نذری در اکثریت قریب به اتفاق شهرها و روستاهای گلستان پهن بوده و اغلب مردم در حد توان مالی خود با پخت غذای گرم و توزیع آن بین نیازمندان خود را در مراسم سالروز شهادت امام رضا (ع) شریک می کنند.
همچنین کاروان پیاده زائران حرم امام رضا (ع) با عنوان قدم های آسمانی تا امام مهربان با حضور حدود 1500 نفر از مردم استان گلستان که از گرگان عازم مشهد شده اند؛ در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) مشغول عزاداری هستند.
گزارش خبرنگاران ایرنا از اقصی نقاط گلستان حاکیست آیین های عزاداری در اغلب نقاط استان برپاست.
گفتنی است هشتمین پیشوای شیعیان امام علی بن موسی الرضا (ع) در سال 148 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود؛ پدر بزرگوارش امام موسی کاظم (ع) و مادر مهربانش بانو نجمه نام داشت.
نام مبارک ایشان علی، کنیه آن حضرت، ابوالحسن و دارای القاب متعددی از جمله رضا، ‏صابر، فاضل، قرة ‏اعین المومنین (نور چشم مؤمنان) هستند اما مشهورترین لقب ایشان رضا به معنای خشنودی و حتی رضایت (تسلیم و اعتراف) دشمنان نسبت به سجایای اخلاقی ایشان است.
مامون عباسی چند تن از ماموران مخصوص خود را به مدینه خدمت امام رضا (ع) فرستاد تا حضرت را به اجبار به سوی خراسان روانه کنند؛ امام رضا (ع) در این سفر تاریخی هر جا که توانست کوشید تا مردم را با اسلام، قرآن، تشیع، اخلاق اسلامی، آرمانهای دینی و احکام مذهبی آشنا سازد.
سرانجام امام رضا (ع) در سن 55 سالگی با توطئه مامون در روز آخر ماه صفر سال 203 هجری قمری به شهادت رسید و مرقد مطهرش در مشهد مقدس پناهگاه عاشقان اهل بیت (ع) است.
7333/2729

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال