95 درصد شهرهای گلستان دارای کتابخانه است

گرگان - ایرنا - مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گلستان گفت: در این استان 95 درصد شهرها دارای کتابخانه هستند و مابقی شهرها نیز تا پایان سال جاری به کتابخانه مجهز خواهند شد.

رضا قوانلو روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت نیازسنجی مردم برای گسترش مطالعه در بین آنها گفت: نیازسنجی باعث خواهد شد تا مردم به سمت مطالعه بروند و اگر نتوانند نیاز خود را تکمیل کنند، ما از طریق نهاد کتابخانه ها سعی در برطرف کردن نیاز آنان خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: نیازسنجی برای هر استان بر اساس فرهنگ بومی و محلی از اصول اولیه برپایی یک نمایشگاه کتاب آن هم با حضور ناشران بزرگ داخلی است.
وی افزود: خرده فرهنگ هایی که در بین مردم هر استان وجود دارد، از شاخص هایی است که سمت و سوی مطالعه کتاب ها در هر منطقه را مشخص می کند.
قوانلو گفت: امروز مردم در فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به دنبال چیزی هستند که ذائقه و طبع شان قبول می کند و با استفاده از آن به معنای واقعی در جهت رشد و توسعه گام بر می دارند.
مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی گلستان با انتقاد از آزاد کردن یارانه و سهمیه کاغذ در بازار، خاطرنشان کرد: این مساله باعث شده تا قیمت برخی از کتاب ها به حدی افزایش یابد که نمی توانیم حتی یک نسخه را خریداری کنیم.
وی افزود: دولت در بحث یارانه و سهمیه کاغذ باید بطور جدی وارد شود و طوری با نویسندگان و ناشران برنامه ریزی داشته باشد، تا آنان نیز بتوانند درخشش خوبی در جامعه داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: وجود کتابخانه های عمومی و حتی مشارکتی و یا بخش خصوصی نیز می تواند آسیب های این حوزه را پوشش دهد و ما مشکلی برای دسترسی به انواع کتاب ها و در اختیار عموم قراردادن آنها نداریم.
گلستان دارای 64 باب کتابخانه عمومی و 20 باب کتابخانه مشارکتی است.
به گزارش ایرنا، در نخستین روز از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گلستان و با حضور مدیران کل نهاد کتابخانه های عمومی و اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان، تفاهم نامه همکاری بین این 2 دستگاه فرهنگی آموزشی به امضا رسید.
این تفاهم نامه همکاری بیشتر در حوزه های برگزاری جلسات کتابخوان و استفاده از فضای موجود فرهنگی بین دو نهاد و ارائه کتاب ها براساس نیاز به آموزش و پرورش و تقویت بنیه مطالعه است.
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گلستان در این زمینه اظهار داشت: در دستگاه های فرهنگی استان مانند آموزش و پرورش ظرفیت هایی مانند دانش آموزان، معلمین، اساتید و حتی پرسنل این نهاد وجود دارد که بستری برای ایجاد مطالعه تخصصی است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.
به گفته وی اداره کل نهاد کتابخانه های عمومی گلستان تاکنون با بیش از 30 نهاد تفاهم نامه همکاری در بخش های مختلف امضا کرده است.
احسان گوهری راد مدیر کل آموزش و پرورش گلستان نیز گفت: ظرفیت های بسیاری در حوزه های فرهنگی و کتابخوانی در این استان وجود دارد، که با امضای تفاهم نامه های همکاری می توان از این ظرفیت ها استفاده کنیم.
دوازدهمین نمایشگاه سراسری کتاب گلستان از روز گذشته (چهارشنبه 18 مهر ماه) با حضور 466 ناشر در 259 غرفه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان گلستان واقع در اتوبان گرگان به آق قلا آغاز به کار کرده و تا روز دوشنبه 23 مهر ادامه دارد.
/1860/3014

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال