خلع ید 120 هکتار ازعرصه های منابع طبیعی گلستان

گرگان - ایرنا- رییس دادگستری کل گلستان از خلع ید 120 هکتار اراضی منابع طبیعی و مراتع استان در بهار امسال خبر داد و گفت: ارزش این عرصه ها حدود یکهزار و 770 میلیارد ریال برآورد شده است.

هادی هاشمیان صبح یکشنبه به ایرنا اعلام کرد که 9 هکتار از این عرصه ها جنگلی و مابقی مرتع است.
به گفته وی؛ در اجرای تبصره 2 قانون حفظ کاربری زمین های کشاورزی و باغی درهفته های اخیراز تغییر کاربری 10 هزار مترمربع زمین کشاورزی در روستای توشن گرگان جلوگیری و 100 مورد فنس کشی و دیوارکشی غیرمجاز تخریب شد.
وی؛ عملکرد موفق دستگاه قضایی در این بخش را مرهون وفاق و همراهی همه دستگاه های اجرایی استان و پشتیبانی مردم بیان کرد و افزود که رویکرد پیشگیرانه، ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری های غیرقانونی را به حداقل رسانده است.
رییس دادگستری کل گلستان تاکید کرد که در برخورد با زمین خواری منتظر تغییر کاربری و ساخت و ساز نخواهیم ماند بلکه دستگاه قضایی استان پیشگام بوده و جلوی دست اندازی ها را در بدو امر خواهد گرفت.
به گفته هاشمیان؛ در سال 95 نیز با رای قضات گلستانی 654 هکتار از زمین های جنگلی استان از زمین خواران پس گرفته شد و به بیت المال بازگشت.
به گزارش ایرنا در بحث زمین خواری در گلستان شهرستانهای مختلف با توجه به موقعیت جغرافیایی، دوربودن از مرکز، آب و هوا، موقعیت اراضی، سرسبزی و پوشش جنگلی از نقاط آسیب پذیر هستند
به گفته مسئولان قضایی؛ تجارب بررسی این گونه پرونده ها نشان می دهد که سود ناشی از زمین خواری کمتر از سود حاصل از جرائم مربوط به موادمخدر نیست با این تفاوت که در موادمخدر هزینه ارتکاب به جرم و ریسک پذیری بالا بوده و در زمین خواری این موضوع کمتر است.
این مساله همچنین باعث شده که زمین خواری جرم ترکیبی از جرائم مختلف مانند جعل اسناد و مدارک، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، تصرف عدوانی و فروش مال غیر نیز باشد.
یکی از شگردهای زمین خوران این بوده که پس از در اختیار گرفتن زمین، آن را به قطعات کوچک تقسیم و با اسنادی به ظاهر قانونی اما در واقع جعلی، اقدام به فروش و واگذاری آنها به مردم می کنند.
حوزه قضایی نیز در مرحله برخورد با این دسته افراد با عده زیادی روبرو شود که این امر سبب بالارفتن هزینه اجرای حکم شده و دسترسی به عوامل اصلی بروز جرم را نیز سخت می کند.
در بحث مقابله با زمین خواری دستگاه هایی مانند محیط زیست، منابع طبیعی و راه و شهرسازی برای حفظ و صیانت از اراضی دولتی و منابع طبیعی وظایفی دارند هر چند باید ابزار و امکانات لازم برای اجرای این وظیفه را در اختیار داشته باشند.
از سوی دیگر آثار مخرب زمین خواری علاوه بر عرصه های طبیعی در زندگی اجتماعی مردم تاثیرگذار بوده و به عبارتی در مواردی همچون تعرض به منابع ملی و طبیعی و توجه نشدن به حریم رودخانه ها موجب می شود تا همه از زمین خواری متضرر شوند و به همین دلیل باید مردم نیز این موضوع را دغدغه خود بدانند و با دستگاه های متولی همکاری کنند.
در گلستان 70 درصد زمین ها را عرصه های مرتعی و جنگلی تشکیل می دهد و این مساله بروز پدیده زمینه خواری را افزایش داده و کشف زمین خواری در نقاط مختلف استان نشان دهنده این مساله است.
حوزه منابع طبیعی استان گلستان شامل یک میلیون و 397 هزار هکتار اراضی ملی، 452 هزار هکتار جنگل، 862 هزار هکتار مرتع، 26 هکتار بیابان، 20 هزار هکتار اراضی ساحلی و 62 هزار هکتار موات است.
1648
تنظیم وانتشار: پری سالارنیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال