محیط زیست یا محیط ایست

روزنامه خراسان در ویژه نامه گلستان خود در گزارشی به نقل از رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نوشت: این فراکسیون به طور قطعی با احداث هر گونه جاده در جنگل بی نظیر دوره هیرکانی ابر مخالف است، اگرچه نماینده علی آباد معتقد است محیط زیست به محیط ایست و ضد توسعه تبدیل شده است.

در این مطلب روز شنبه با عنوان ˈعبور جاده از (ابر) ممنوعˈ به قلم ˈقدسیه قربانیˈ می خوانیم: سال هاست که بر سر ساخت جاده در جنگل ابر درگیری وجود دارد. یک طرف این درگیری سازمان حفاظت محیط زیست، کارشناسان و فعالان محیط زیست و در طرف دیگر برخی مسئولان دو استان سمنان و گلستان هستند.
در این میان نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی بیشترین پیگیری ها را برای ساخت این جاده دارد و چندی پیش نیز با جمع آوری امضا از 151 نماینده مجلس خواستار ادامه ساخت جاده در جنگل ابر بود.
با افزایش منازعات بر سر ساخت این جاده مقرر شد تصمیم نهایی در این خصوص با حکمیت فراکسیون محیط زیست و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گرفته شود. سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مردم علی آباد در مجلس نیز توافق کردند هر رایی که حکمیت صادر کرد، بپذیرند و درگیری ها به پایان برسد.
در این راستا اعضای گروه حکمیت در 18 دی ماه بازدیدی از جاده ابر و سه مسیر ارتباطی فعال گلستان به سمنان یعنی جاده آزادشهر، رامیان و توسکستان داشتند.
در جلسه برگزار شده پس از بازدید گروه حکم در استانداری گلستان مقرر شد هر دو گروه موافق و مخالف دلایل، مدارک و ارزیابی های کارشناسی خود را در اختیار گروه قرار دهند و نتیجه نهایی پس از تشکیل فراکسیون محیط زیست مجلس اعلام شود.
در ادامه این مسیر صبح چهارشنبه 15 بهمن ماه فراکسیون محیط زیست مجلس نظر خود را در صحن علنی مجلس اعلام کرد.
کمال الدین پیرموذن عضو فراکسیون محیط زیست مجلس درباره این مسئله گفت ˈاین فراکسیون به طور قطعی با احداث هر گونه جاده در جنگل بی نظیر دوره هیرکانی ابر مخالف است. خوشبختانه شورای عالی محیط زیست کشور نیز این منطقه را جزو مناطق حفاظت شده اعلام کرد. به استناد این مسئله هر گونه جاده کشی در این جنگل بی نظیر با رویش گیاهی و جانوری نادر غیرقانونی محسوب می شود.
بر اساس قانون حفظ جنگل ها و اصل 50 قانون اساسی کشور عرصه های محیط زیست به عنوان امانت در اختیار ما گذاشته شده است و غنیمت نیست و ما باید برای حفظ آن قدم برداریم. در گلستان برای دسترسی به استان سمنان سه جاده دیگر وجود دارد و هموطنان می توانند از آن ها استفاده کنند.
اگر به دنبال پیشرفت اقتصادی و درآمد مردم منطقه هستیم باید به سمت اکوتوریسم برویم و از این حیث به دنبال افزایش ثروت مردم منطقه باشیم. منبع درآمد بسیاری از کشورها از طریق صنعت اکوتوریسم و طبیعت گردی استˈ.
پیرموذن با اشاره به برخورد نامناسب نماینده مردم علی آباد کتول پس از اعلام نظر فراکسیون گفت ˈآقای نوروزی فراکسیون را به تصمیم گیری سیاسی متهم کرد. ما هم توضیح دادیم که تصمیم گیری انجام شده بر اساس مفاد قانونی و برای حفظ محیط زیست منطقه استˈ.
نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که با اعلام جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده، ساخت هر گونه جاده ترانزیت ممنوع است اما در این میان همچنان احتمال پیگیری ساخت جاده روستایی وجود دارد و در این صورت چه تصمیمی گرفته خواهد شد گفت که ˈدر جنگل ابر بیس جاده روستایی وجود دارد و نیازی به جاده سازی نیست. با این وجود تایید یا رد هر گونه جاده سازی را بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست می گذاریمˈ.


جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است که با گونه های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط کشور است.
همچنین این جنگل صد و چهاردهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در سال 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
طرح ساخت جاده ابر از سال 63 بارها مورد پیگیری قرار گرفته بود و در گذشته سه جاده به منظور لوله انتقال نفت، جاده ای برای لوله گاز و جاده دیگری برای خطوط انتقال برق فشار قوی در منطقه ایجاد شده است.
طبق بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان، امکان طراحی هیچ گونه مسیر جاده ای در این منطقه از لحاظ زیست محیطی و فنی امکان پذیر نیست. از آن جایی که بیشتر منطقه دارای پوشش جنگلی و دارای شیب های ناپایدار با شیب بیش از 60 درصد است، هر گونه دخالت انسانی در شیب های بالا باعث تخریب بیشتر جنگل، خطر رانش، فرسایش خاک و رواناب و بالا رفتن حجم عملیات خاکی می شود.
با توجه به وضعیت توپوگرافی طبیعی منطقه امکان پیش بینی مسیری که از این شیب ها عبور نکند کمتر است. به خاطر آهکی بودن بافت خاک منطقه خطر رانش زمین به صورت توده ای با هر گونه دخالت انسانی از جمله برش زمین در قالب جاده تشدید می شود.
با اجرای هر پروژه جاده ای به طول متوسط 25 کیلومتر، حداقل 6 هزار اصله درخت با ارزش ژنتیکی و تنوع زیستی بالا در منطقه قطع خواهد شد و سطحی معادل 180 هکتار تخریب جنگل را در پی خواهد داشت.
خراسان همچنین در مطلب دیگری با عنوان ˈاظهارنظرهای سیاسی جایگزین اظهارنظرهای محیط زیستیˈ سخنان نماینده علی آباد در مجلس را بازتاب داد.
در شروع این مطلب به قلم ˈزهرا بهرامیˈ می خوانیم: متاسفانه آن چه به عنوان اظهارنظرهای محیط زیستی مطرح می شود، محیط زیستی نیست بلکه سیاسی است و مباحث سیاسی جایگزین مباحث محیط زیستی شده است.
نماینده مردم علی آباد با اشاره به نطق میان دستور خود در مجلس به خراسان گفت که در مجلس هم گفتم امروز محیط زیست مانع توسعه گلستان شده در حالی که هیچ اقدام عملیاتی برای هامون، دریاچه ارومیه و زاینده رود و حتی آلودگی هوا انجام نشده است.
رحمت اله نوروزی افزوده که من معتقدم هم اکنون محیط زیست، محیط ایست است حتی در مورد آشوراده که رییس جمهور دستور داده و خانم ابتکار هم تایید کرده بودند امروز مشاوران مخالفت می کنند.
وی به موضوع احداث جاده ابر اشاره و اظهار کرده که با توجه به بررسی هایی که کمیسیون کشاورزی، اعضای فراکسیون محیط زیست و کمیسیون عمران و اصل 90 انجام دادند متاسفانه فراکسیون محیط زیست بدون اینکه اجازه دهد مسئله احداث جاده جنگل ابر در کمیسیون کشاورزی جمع بندی شود، اظهارنظر سیاسی کردند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داده که رییس جمهور و رییس دفتر وی نیز تقاضای ارزیابی زیست محیطی کرده و قرار بود این موضوع در کمیسیون کشاورزی جمع بندی شود اما این موضوع در شورای عالی محیط زیست مطرح شد.
وی با بیان این که سوء مدیریت در محیط زیست وجود دارد، به مشکلات گلستان اشاره و اضافه کرده که برای رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری و همچنین سهم نیم درصدی گلستان از گردشگری کشور تا به حال برای آن هیچ برنامه ای راهبردی و عملکردی صورت نگرفته است، حتی به وزرای صنعت و اقتصاد در خصوص مناطق کمتر توسعه یافته استان نیز تذکر داده ام.
وی متذکر شد که محیط زیست باید توسعه پایدار در تمام زمینه ها در استان را فراهم کند نه این که به بهانه محیط زیست مانع توسعه گلستان در زمینه های مختلف گردشگری، اقتصادی و زیرساختی شود.
6159/6203

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال