کشت برنج در آستارا آغاز شد

آستارا - ایرنا - کشت برنج در آستارا با نخستین نشاء مکانیزه در یک هکتار شالیزار نور علی محله بخش لوندویل این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی آستارا روز چهارشنبه در اجرای نخستین نشاء برنج در این شهرستان گفت: نخستین نشاء از نوع هاشمی توسط 'التفات شاهد' انجام شد که خزانه برنج خود را در اوایل فروردین ایجاد کرده بود.
ایرج شیارکار اظهار داشت: بیشتر شالیکاران این شهرستان در نیمه دوم اردیبهشت ماه برای کشت اقدام می کنند و اغلب برنج ها از نوع هاشمی است.
وی خاطرنشان کرد: متوسط عملکرد این گونه برنج، چهار و نیم تن شلتوک در هکتار و سطح زیرکشت برنج در آستارا پایین تر از شهرستان های گیلان است و سالانه بالغ بر پنج هزار تن برنج سفید مازاد مصرف به مناطق دیگر منتقل می شود.
وی ادامه داد: برای نظارت بر کاشت و برداشت برنج، مهندسان کشاورزی شرکت های خدمات مشاوره کشاورزی با اداره جهاد کشاورزی آستارا همکاری می کنند.
فرماندار آستارا هم گفت: حمایت از کشاورزان در سال رونق تولید در دستور کار دولت است و برای خرید ماشین آلات کشاورزی تسهیلات ارزان قیمت داده خواهد شد.
حسن رستم زاد افزود: در سال زراعی 98 با توجه به بارش باران و لایروبی آب بندان ها و رودخانه ها، در تامین آب کشاورزی مشکل نخواهیم داشت و کشاورزان، بدون دغدغه فعالیت کنند.
حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه آستارا هم گفت: کشاورزان نقش تعیین کننده در رونق اقتصاد مقاومتی دارند و باید مورد حمایت قرار گیرند.
آستارا شش هزار بهره بردار کشاورزی دارد که بیشتر آنها شالیکار هستند و در سال گذشته از سه هزار و 200 هکتار شالیزار، 14 هزار و 900 تن شلتوک برداشت و هشت هزار و 200 تن برنج سفید تولید شد.
این شهرستان با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان قرار دارد.
7105 / 7124 /6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال