یخ زدگی محصولات درختی دیلمان را تهدید می کند

لاهیجان-ایرنا- سرمازدگی و یخبندان پس از بارش برف بهاری، درختان میوه و محصولات سردرختی در منطقه کوهستانی دیلمان شهرستان سیاهکل را تهدید می کند.

به گزارش ایرنا، بارش برف ناگهانی پس از شکوفه زدن درختان و گل دادن درختان میوه بهاری ، باغداران و کشاورزان بخش کوهستانی دیلمان شهرستان سیاهکل را نگران کرده است و گردو و فندق دو محصول عمده این منطقه در معرض یخ زدگی قرار دارند.
بهار سال گذشته بر اثر سرمای دیر رس کلیه محصولات گردو در این منطقه و مناطق اشکورات شهرستان رودسر و عمارلوی رودبار دچار سرمازدگی شده و از بین رفتند و محصول درختان فندق نیز کاهش یافت و امسال نیز این نگرانی وجود دارد که پس از توقف برف و در صورت یخبندان با از بین رفتن این محصولات به کشاورزان این بخش خسارت وارد شود.
بخشدار دیلمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارش برف که از صبح امروز (دوشنه ) در این منطقه کوهستانی آغاز شده است زمین را سفیدپوش کرده و همچنان ادامه دارد.
بهرام آریامنش افزود: امسال نیز بیم آن می رود که همچون اردیبهشت ماه سال قبل با سرمای دیررس و یخبندان پس از بارندگی این محصولات و میوه های تابستانی دچار خسارت شده و به کشاورزان خسارت وارد شود.
وی خاطرنشان کرد:اردیبهشت ماه سال گذشته یخبندان کل میوه گردو این منطقه را از بین برد و محصول فندق را هم 40درصد کاهش داد.
کارشناس اداره هواشناسی بخش دیلمان نیز گفت:بارش برف که از صبح امروز (دوشنبه) در این منطقه آغاز شده چون با باران همراه است ماندگاری ندارد و هم اکنون دو سانتیمتر برف زمین نشسته است و عصر امروز نیزقطع می شود.
محمدصادق علوی دیلمی افزود:دمای هوا ظهر روز دوشنبه در شهر دیلمان صفر درجه سلسیوس است که نسبت به روز گذشته در همین زمان دو درجه کاهش یافته و از روز گذشته تا امروز نیز یک و هفت دهم میلیمتر باران در شهر دیلمان ثبت شده است.
وی تاکید کرد: از فرداصبح بارندگی ها و از امروز عصر بارش برف در این منطقه متوقف می شود و هوای ابرناکی در این منطقه تداوم خواهد یافت.
این کارشناس هواشناسی به کشاورزان و باغداران بخش دیلمان و پیرکوه توصیه کردکه برای جلوگیری از یخبندان احتمالی از فرداشب و صبح پس فردا در باغ های خود بخاری روشن کنند و در زیر درختان میوه باغ های کوچک نیز کاه و کلش روشن نمایند تا با دودکردن و انتشار گرما از یخزدگی درختان میوه جلوگیری شود و اگر برف سنگین روی شاخه درختان نباشد از ریختن برف خودداری کنند.
بخش کوهستانی دیلمان در 45کیلومتری شهر سیاهکل قرار دارد و بیش از 15هزار نفر جمعیت دارد. 65 روستای بخش دیلمان دارای جمعیتی بیش از 20 خانوار هستند که تعداد زیادی از روستاهای این بخش نیز خالی از سکنه شده اند.
6029 /6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال