فرمانداررودبار: اصلاح و بازجوان سازی باغات زیتون مورد توجه باشد

رشت - ایرنا - فرماندار رودبار خواستار اصلاح و بازجوان سازی باغات زیتون شهرستان برای بهبود وضعیت کمی و کیفی این محصول شد.

به گزارش ایرنا محمد صالح ضیایی روز شنبه در نشست تبادل نظر با تعدادی از فعالان عرصه زیتون شهرستان با اشاره به لزوم تشکیل انجمن زیتون، آن را گام مهمی در راستای توسعه و افزایش کیفیت محصول زیتون و برند سازی دانست.
وی افزود: رودبار با نام زیتون پیوند خورده و این شهرستان خاستگاه زیتون کشور و محل عرضه محصولات استان های مختلف نیز است و بخش اعظم صنایع، خدمات و اشتغال شهرستان رودبار را شامل می شود.
وی اصلاح باغات زیتون و بازجوان سازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: افراد موثر و صاحبنظر در ارتقاء وضعیت کمی و کیفی زیتون برای بهبود شرایط کمک کنند.
فرماندار رودبار تاکید کرد: با ورود بخش خصوصی در این زمینه و همکاری و حمایت تمام دستگاه های متولی می توان افق مناسبی را برای آینده این محصول استراتژیک ترسیم کرد.
نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی هم گفت: برای حفظ بازار زیتون و اشتغال مرتبط مسیر برگشت آزاد راه رشت-قزوین از داخل شهر رودبار عبور می کند.
منوچهر جمالی افزود: جهاد کشاورزی متولی اصلی زیتون است و تمام کارها باید حول محور و با هماهنگی این دستگاه اداری صورت پذیرد.
وی تاکید کرد: شورای بین المللی زیتون، شورای عالی زیتون کشور و فراکسیون زیتون مجلس شورای اسلامی که با تلاش و پیگیری اینجانب تشکیل شده و ریاست آن هم بر عهده بنده است فرصت مناسبی برای کار و تلاش بیشتر در زمینه زیتون فراهم کرده است.
در این نشست مقرر شد با پیگیری اعضاء جلسه و تمام متولیان، دلسوزان و فعالان بخش زیتون اهتمام لازم برای تشکیل انجمن زیتون صورت گیرد.
کشت زیتون در رودبار قدمتی 900 ساله دارد و از مهمترین ارقام کشت شده می توان به زرد زیتون، روغنی محلی، فیشمی، شنگه زیتون، ماری، گلوله زیتون و ارقام جدید مانزانیلا، کنسروالیا، آربکین، کروناکی و آربوسانا اشاره کرد.
گیلان در مساحت و تولید زیتون، رتبه سوم کشور را دارد و زمان برداشت زیتون از شهریورماه آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد.
سال گذشته زیتون کاران رودبار از هشت هزار و 810 باغ بارور خود، 21 هزار و 450 تن زیتون به ارزش اقتصادی 138 میلیارد و 200 میلیون تومان برداشت کردند.
11 هزار و 797 تن از این زیتون ها ، کنسروی و 9 هزار و 653 تن روغنی بود که در 10 کارگاه روغن کشی رودبار، یک هزار و 930 تن روغن زیتون تولید شد.
شهرستان رودبار در 67 کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان واقع است.
7296/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال