حفاظت از چاه های فلمن گیلان در مقابل طغیان سفیدرود

رشت - ایرنا - معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب گیلان از حفاظت چاه های فلمن یک و دو ( از منابع تامین آب شرب استان) در مقابل طغیان احتمالی رودخانه سفیدرود خبر داد.

گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان به ایرنا حاکیست ؛ علیرضا غیاثی در تشریح اقدامات انجام شده برای حفاظت از چاه فلمن در معرض آسیب طغیان رودخانه سفیدرود افزود: چاه های فلمن سنگر و تاسیسات و تجهیزات مربوطه واقع در حاشیه رودخانه سفیدرود در پایاب سد سنگر با ارزش سرمایه کنونی بالغ بر 10 میلیارد تومان به دلیل آبشستگی دیواره رودخانه در معرض خطر تخریب و سیلاب بودند.
وی ادامه داد: تیم های عملیاتی متشکل از معاونت مهندسی و توسعه، معاونت بهره برداری، مدیریت بحران و امور آبفای مناطق رشت و سیاهکل در منطقه مستقر شدند و با همکاری امور آبفای مناطق رودبار، بندرانزلی، آستانه اشرفیه و لاهیجان اقدام به حفاظت از منابع تامین آب کردند.
غیاثی با اشاره به حمایت و همکاری دستگاه ها و نهادهای استان در رابطه با این موضوع گفت: در اجرای این عملیات؛ استانداری و ادارات آب منطقه ای، راهداری و بنیاد مسکن استان نیز با در اختیار قراردادن بخشی از ماشین آلات و مصالح سنگی با شرکت آب و فاضلاب گیلان همکاری کردند.
غیاثی درمورد اقدامات انجام شده نیز گفت: برای حفاظت از دیواره رودخانه و جلوگیری از آبشستگی کناره ها در مسیرهای مجاور چاه های فلمن اقدام به تقویت و پوشش دیواره های رودخانه درطول 700 متر با قطعات سنگ های کوهی (آرمور) به وزن های نیم تا 2 تن و قطعات بتنی پیش ساخته ویژه اسکله سازی به وزن های 2 و نیم ، پنج و 15 تن شد.
چاه فلمن یا چاه‌های مخزنی گالری‌دار ، نوعی چاه است که برای استحصال آب از زمین هایی از جنس رسوبات سست منفصل شن و ماسه و یا قلوه سنگ با سطح آب نزدیک به سطح زمین حفر می شود.
چاه های فلمن به منظور تامین آب شرب شهروندان شرق گیلان در چندین سال قبل در استان احداث شده است.
در حال حاضر 99 و 93 دهم درصد جمعیت شهری استان از نعمت آب شرب بهداشتی و سالم برخوردارند. شرکت آب فاضلاب شهری گیلان در حال حاضر بیش از 465 هزار مشترک دارد.
7296/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال