صید غیرمجاز ماهی در رودخانه مرزی آستاراچای

آستارا - ایرنا - صید ماهی در رودخانه مرزی آستاراچای در فصل تخم ریزی ماهیان مولد، اعتراض حامیان محیط زیست را برانگیخت.

به گزارش خبرنگار ایرنا رودخانه مرزی آستاراچای به طول 38 کیلومتر از ارتفاعات کوهستان حیران و دامنه شیندان آن سرچشمه گرفته و بعد از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان به دریای خزر می ریزد و طبق نظر کارشناسان محیط زیست و شیلات، بستر مناسب تخم ریزی و تکثیر طبیعی ماهی هاست.
سید رضا میر نظری از فعالان و حامیان محیط زیست آستارا روز سه شنبه با اعلام انتقاد و اعتراض شدید انجمن ها و تشکل های حامی محیط زیست نسبت به اجازه ورود صیادان به رودخانه مرزی این شهرستان، این کار را حمله بی رحمانه به زایشگاه ماهی ها تلقی کرد.
وی گفت: فریاد زیر آب ماهی های مولد به گوش مسئولان نمی رسد و کسی به این فاجعه زیست محیطی اهمیت نمی دهد و سال به سال از ذخایر آبزیان ساحل خزر و رونق کار صیادان کاسته می شود.
رئیس اداره شیلات آستارا روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: 15 اسفند تا 15 اردیبهشت ماه فصل تخم ریزی ماهی های مولد است و در این مدت، بیش از 80 درصد ماهی های مولد دریای خزر برای تخم ریزی و تجدید نسل به طور غریزی به رودخانه های آب شیرین کوچ می کنند و متاسفانه حضور پر تعداد صیادان در رودخانه مرزی آستارا، باعث له شدن تخم های لقاح یافته و نابودی شمار زیادی از ماهی ها می شود.
صادق خاصی پور اظهار کرد: برابر قانون، صید در رودخانه مرزی در طول سال ممنوع است و صید ماهی در ساحل دریای خزر نیز فقط به شیوه پره کشی مجاز است و در آستارا، 50 صیاد در قالب شرکت تعاونی موج گل سیبلی به صید ماهی از ساحل دریا مجاز هستند.
وی بیان کرد: در خصوص زیان های صید ماهی در فصل تخم ریزی و ممنوعیت ورود صیادان به رودخانه مرزی، بارها با مسئولان و دستگاه های استانی و شهرستانی مکاتبه انجام داده ایم و اسناد و مدارک لازم موجود است و متاسفانه همه ساله با مهاجرت ماهی های دریای خزر به رودخانه مرزی برای زاد و ولد، صیادان نیز برای صید به رودخانه مرزی سرازیر می شوند.
رئیس اداره شیلات آستارا گفت: اغلب صیادان وارد شده به رودخانه مرزی این شهرستان، افراد متمول و خوش گذران هستند و این کار بی رحمانه را به منظور تفریح انجام می دهند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع است.
7124 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال