بنای شعر سایه فرو ریختنی نیست

رشت - ایرنا - یلدا ابتهاج فرزند استاد امیر هوشنگ ابتهاج در واکنش به تخریب خانه کودکی استاد در رشت در فضای مجازی نوشت: بنای شعر سایه فرو ریختنی نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا در حالیکه طی روزهای اخیر خبر رسید که شهرداری تهران خانه نیما یوشیج را که در اختیار مالک خصوصی بود، به مبلغ 13 و نیم میلیارد تومان خریداری کرده، خانه کودکی امیرهوشنگ ابتهاج در رشت، تخریب شد!
یلدا ابتهاج در پست های متعدد خود در واکنش به اتفاق روی داده، نوشته است: افتاده ام از دیروز در تب و درد تن و امروز خبر رسید آخر! خانه مادری سایه در رشت فروریخت.
وی افزوده است: خانه ابتهاج در رشت بنیاد شعر و ادب می شود، خانه کودکی ابتهاج ثبت ملی می شود، خانه کودکی ابتهاج تخریب نمی شود اما انگار داستان فرهنگ و هنر در این سرزمین همیشه بیگانه است ؛ از ما نیست...
وی در ادامه نوشته است: دلتنگم و با هیچکسم میل سخن نیست ، کس در همه آفاق به دلتنگی من نیست.
خبر تخریب خانه کودکی استاد امیرهوشنگ ابتهاج در فضای مجازی اظهار نظر و اعتراض علاقه مندان به فرهنگ و هنر این سرزمین را در پی داشته و برخی گفته اند: میراث سایه بسیار گرانبهاتر از این خانه و خانه ارغوانش است ، این حسرت تاریخی شد، کاش دوستداران فرهنگ و هنر مانع می شدند و ...
عده ای از مخاطبان نیز شورای شهر را مقصر می دانند و نسبت به این موضوع اعتراض کرده اند.
موضوع تخریب خانه کودکی امیر هوشنگ ابتهاج در دی ماه سال گذشته داغ شد اما مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان گیلان اعلام کرده بود: خانه کودکی امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه شاعر معاصر کشورمان در رشت ثبت ملی می شود.
در همان زمان یلدا ابتهاج فرزند این شاعر بزرگ در آلمان طی یک ارتباط تلفنی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود که باور نمی کنم؛ خوشبینم؛ اخبار خوشی در راه است و باید منتظر ماند.
اما گویا این خوشبینی ثمر نداد و امروز (جمعه) این خانه در محله استاد سرا رشت تخریب شد.
اسفندماه سال 96 در 90 سالگی استاد امیر هوشنگ ابتهاج، دو فوریت الزام شهرداری رشت به خرید خانه مادری ایشان و تبدیل آن به بنیاد شعر و ادب سایه با رای قاطع اعضای شورای شهر تصویب شده بود.
ابتدای محله استادسرای رشت خانه مادری امیرهوشنگ ابتهاج و همچنین محل تولد پسر خاله او گلچین گیلانی است؛ امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به ه.ا.سایه شاعر و غزلسرای معاصر، زاده ششم اسفندماه 1306 در رشت است و سرایش های پرنیانی اش از گیلان، آرام و ملایم ترجمان جهان می شود تا هم امروز که برای فرزندان ادب اندیش این آب و خاک تبدیل به اسطوره ای سترگ در شعر معاصر این سرزمین شده است.
1881 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال