افزایش 87 درصدی بارش باران در گیلان طی امسال نسبت به بلندمدت

رشت - ایرنا - مدیرکل هواشناسی گیلان از افزایش بارش باران در نواحی جلگه ای استان نسبت به دوره آماری بلندمدت طی بازه زمانی اول تا هفدهم فروردین ماه جاری خبر داد.

محمد دادرس روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی بازه اول تا هفدهم فروردین ماه جاری، در نواحی جلگه ای استان به طور متوسط حدود 90 میلیمتر باران باریده که این میزان در مقایسه با دوره آماری بلند مدت ، 87 درصد بیشتر است.
وی اظهار کرد: طی مدت یاد شده؛ بیشترین مقدار بارش 106 میلیمتر بارش از ایستگاه آستارا و کمترین میزان بارش از منجیل به میزان 61 میلیمتر گزارش شده است.
مدیرکل هواشناسی گیلان میزان ثبت شده بارش باران در شهر رشت را از اول تا هفدهم فروردین ماه، 91 میلی متر ذکرکرد.
دادرس به بارش باران در مناطق جنوبی و مرتفع استان نیز اشاره و اضافه کرد: در ایستگاه های مرتفع و نیز نواحی جنوبی استان شامل جیرنده، دیلمان و ماسوله بارش قابل ملاحظه و به ترتیب یکصد، 70 و 97 میلی متر باران ثبت شده است.
وی خاطرنشان کرد: این افزایش بارش در استان و بویژه نواحی جنوبی و نیز افزایش بارش در حوضه آبریز سد سفیدرود استان های کردستان، اردبیل، زنجان و قزوین از نظر تامین منابع آب مورد نیاز برای حوضه کشاورزی ( اختصاصاً محصول برنج) حائز اهمیتی فراوان است.
وی ادامه داد: با بارش های امسال به نظر می رسد چالش کمتری در فصل های بهار و تابستان برای تامین آب در محدوده تحت آبیاری سد وجود داشته باشد.
به گفته مدیرکل هواشناسی گیلان؛ براساس آخرین خروجی مدل های اقلیمی پیش بینی می شود که متوسط بارش بهار امسال در حد نرمال و متوسط دما نیز در حد نرمال و نیم تا یک درجه بالاتر از نرمال باشد.
7296/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال