دولت از ساخت زباله سوز شرق گیلان در لاهیجان حمایت می کند

لاهیجان-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:ساخت جایگاه زباله سوز شرق گیلان به محوریت لاهیجان بعنوان یکی از مهمترین اولویت های استان مورد حمایت جدی دولت قرار دارد.

قربانعلی محمدپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت :یکی از اولویت های مورد حمایت دولت در استان گیلان ساخت جایگاه زباله سوز در شرق گیلان به محوریت لاهیجان است که دو گروه سرمایه گذار خارجی ایتالیایی و اروپایی با جدیدترین فناوری روز دنیا برای آن اعلام آمادگی کرده اند و جلسه ای نیز قبل از تعطیلات نوروزی در سازمان سرمایه گذاری ایران این رابطه برگزار شده است.
وی خاطرنشان کرد:این جلسات به منظور ایجاد تضمین لازم برای این گروه سرمایه گذار خارجی برگزار شده و در ایام نوروز امسال هم پیگیر آن بوده ایم و نماینده ای از یکی از شرکت های ایتالیایی مذاکره ادامه یافته است و به جد موضوع پیگیری می شود تا فناوری اروپایی برای ساماندهی کامل پسماند شرق گیلان وارد عمل شده و از آن استفاده شود .
وی یادآور شد:این گروه اروپایی اعلام آمادگی کردند و از محل دفن پسماند و مرکز ساخت آن از نزدیک بازدید کردند و مشاغل سبزی که در این حوزه می توان ایجاد کرد از سوی گروه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و میزان قرارداد هم کارشناسی شده است که امیدواریم این نشست ها منجر به قرارداد شود .
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:میزان سرمایه گذاری احداث این زباله سوز نیز 36میلیون یورو و سهم طرف ایرانی 20درصد از این مبلغ است و مدت اجرای طرح 12تا 18ماه و نحوه پرداخت هم 20درصد در طول زمان کار می باشد.
محمدپور ، مهمترین معضل برای مدیریت پسماند در گیلان را محل های دفن غیر اصولی زباله در سطح استان بویژه در شهرستان لنگرود و سایر مناطق دانست و خاطرنشان کرد:دفع زباله ها توسط شهرداری های استان گیلان وضعیت خوبی ندارد و محیط زیست از نحوه دفع زباله های شهرداری های استان رضایت ندارد.
وی تاکید کرد: برای بهبود وضعیت زباله در استان گیلان باید مدیریت ریشه ای در مباحث زیست محیطی در حوزه پسماند اعمال و مراکز بازیافت ،تفکیک و تبدیل زباله به انرژی و یا سوخت ایجاد شوند.
دوهزار و 500تن زباله روزانه در گیلان تولید می شود که در ایام تعطیلات این میزان تولید زباله به سه هزارتن در روز افزایش می یابد.
6029 /6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال