آئین سنتی قره بایرام در آستارا برگزار شد

آستارا-ایرنا- آئین سنتی عید سیاه موسوم به 'قره بایرام' در آستانه سال نو در مساجد شهرستان آستارا برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، در این آئین سنتی شهروندان، یک روز مانده به تحویل سال نو لباس های پاکیزه و جدید خود را پوشیده و از نخستین ساعات صبح در مساجد حاضر می شوند.
در روستاها نیز ریش سفیدان محله های مختلف به صورت گروهی به همراه جمعی از روستائیان در مساجد حضور پیدا می کنند.
هدف از برگزاری این آئین تبریک عید به خانواده های سوگواری است که یک نفر از خویشان آنها در سال 97 چهره در نقاب خاک کشیده است.
در آئین سنتی قره بایرام که به طور معمول در هر کدام از مساجد حدود یک ساعت به طول می انجامد شهروندان با میوه، خرما و شیرینی پذیرایی می شوند و پس از اتمام این آئین در مساجد، اهالی محل در آرامستان شهر و روستاها حاضر شده و با در دست داشتن سبزه های مخصوص سفره هفت سین و گذاشتن این سبزه ها بر روی قبور، فاتحه ای نثار ارواح درگذشتگان می کنند.
حضور در بقاع متبرکه پیر قطب الدین و شیخ محمود خیوی از عارفان وارسته منطقه و امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) از دیگر رسوم اهالی شهرستان آستارا پس از برگزاری آئین سنتی قره بایرام است.
حدود 15 سال گذشته آئین سنتی قره بایرام به صورت انفرادی در خانه های مسکونی افراد عزادار برگزار می شد ولی چند سالی استاین آئین با نظر ریش سفیدان محلات و هیات امنای مساجد به منظور رفاه حال شهروندان و خانواده های سوگوار در مساجد برگزار می شود.

***آغاز مراسم اعتکاف در 2 مسجد آستارا
رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا از آغاز مراسم اعتکاف در مساجد جامع و عباسیه این شهرستان خبر داد.
حجت الاسلام ابراهیم حاتمی با اشاره به حضور 40 مرد و 37 زن در این آیین مذهبی اظهار داشت: برپایی نماز جماعت، گفتمان های دینی، قرائت زیارت آل یاسین، مسابقه احکام، سخنرانی های اخلاقی، جلسات پرسش و پاسخ مسائل شرعی و محافل انس با قرآن از برنامه های اعتکاف در آستاراست.
وی با اشاره به این که امسال بیشتر استقبال کنندگان را جوانان تشکیل می دهند خاطرنشان کرد : اعتکاف با آرامش روحی، صبر و استغفار باعث تزکیه روح می شود و
آیین اعتکاف از نماز صبح روز 13 رجب مصادف با 29 اسفند ماه به مدت سه روز برگزار می شود.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان با داشتن 87 مسجد به علت بهره مندی از جاذبه های طبیعی، تجاری، تاریخی و قرار گرفتن در مسیر تردد شمالغرب کشور، مقصد بسیاری از گردشگران نوروزی است.
7105 / 7124 /6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال