شرایط تولید برنج با اجرای طرح همگام با کشاورز بهبود می ­یابد

رشت - ایرنا - مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی گیلان از بهبود شرایط تولید برنج در استان در دومین سال اجرای طرح همگام با کشاورز خبر داد.

جدی نیا عصر پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز ویژه برنجکاری در سال زراعی 98-97 گفت: این طرح در حال حاضر با ابلاغ اعتباری معادل 15 میلیارد ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه استان ، علاوه بر اعتبارات سپاه با هدف بهبود شرایط تولید برنج در دومین سال اجرای طرح مطلوب سازی تغذیه برنج در سال زراعی آینده انجام می شود.
وی ادامه داد: مقرر شده با حضور 300 نفر از کارشناسان دانش آموخته کشاورزی و حدود شش هزار کشاورز در بیش از شش هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان ، پس از طی برنامه های اجرایی مثل آزمون خاک و برگزاری دوره های آموزشی ویژه کارشناسان و روستاییان تداوم یابد.
ملک علی­پور رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نیز بیان کرد که این طرح سه ساله بوده و با هدف و چشم انداز خودکفایی تولید محصول برنج تا سال 1400 در سه مرحله اقناع سازی، همگام سازی و همراه سازی اجرا می­گردد و محور و اولویت اصلی حمایت این طرح از مخاطبان و ذینفعان تقویت خاک زراعی با انجام مراحل آزمون خاک، توصیه کودی و توزیع نهاده های کود میکرو به کشاورزان است.
به گزارش ایرنا گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر 85 درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
7296/2007/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال