2 هزار و 79 تن کالای تجاری در آستارا گواهینامه استاندارد گرفت

آستارا - ایرنا - رئیس اداره استاندارد بندر آستارا گفت: 13 گواهینامه انطباق با استانداردهای ملی در بهمن ماه امسال برای 317 تن کالای صادراتی و هفت گواهینامه برای یکهزار و 726 تن کالای وارداتی صادر شد.

شاهرخ جعفری روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اداره استاندارد آستارا در اجرای استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی بر اقلام مشمول مقررات استاندارد اجباری، نظارت و در صورت انطباق آنها با استانداردهای ملی مجوز صادرات و واردات صادر می کند.
وی بیشتر کالاهای صادراتی مشمول گواهینامه استاندارد را انواع کشمش و خرما به وزن 317 تن و به ارزش اقتصادی 27 میلیارد و 321 میلیون ریال اعلام کرد.
وی بیان کرد: صادرات کالاهای دریافت کننده گواهینامه استاندارد از نظر وزن 53 درصد و از نظر ارزش پنج درصد نسبت به بهمن ماه سال گذشته کاهش یافته است.
جعفری ادامه داد: در بهمن ماه هفت گواهینامه انطباق با استانداردهای ملی برای کالاهای وارداتی نظیر انواع ورق های فولادی، خوراک دام و تخته ام.دی.اف به وزن یکهزار و 762 تن به ارزش 20 میلیارد و هشت میلیون ریال صادر شده است.
رئیس اداره استاندارد آستارا افزود: تعداد گواهینامه های صادره برای کالاهای وارداتی در بهمن ماه، از نظر تعداد، وزن و ارزش به ترتیب 65، 83 و 73 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
جعفری تعداد اظهارنامه های ارائه شده برای تعیین ماهیت کالاهای صادراتی را در ماه قبل، 63 فقره برای 39 هزار و 30 تن و تعداد اظهارنامه های تعیین ماهیت کالاهای وارداتی را 12 فقره برای 563 تن کالا اعلام کرد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.
7105 / 7124 /6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال