گفت وگوی اختصاصی ایرنا با دبیر کارگروه تنظیم بازار گیلان؛

کالاهای اساسی به میزان کافی ذخیره‌سازی شده است

رشت - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان و دبیر کارگروه تنظیم بازار استان گفت: جایی برای نگرانی مردم وجود ندارد؛ برای تامین کالاهای اساسی اقدامات خوبی شده و به میزان کافی ذخیره سازی صورت گرفته است.

فرهاد دلق پوش روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: مردم مطمئن باشند کمبودی وجود ندارد؛ چرا که کالاهای اساسی و مورد نیاز در استان ذخیره سازی شده و میزان موجودی کالاها، حتی درصدی بیشتر از سال گذشته است.
وی با اشاره به طرح مطالبی مبنی بر کمبود آرد و گوشت مرغ در استان طی روزهای اخیر گفت: به دلیل کاهش سهمیه آرد نانوایی ها این کمبود در استان احساس شد حال اینکه نانوایی های آزاد پز در گذشته نیاز خود را از بازار گیلان و یا خارج استان تهیه می کردند اما اکنون بایستی از طریق سامانه مربوطه، سهمیه خود را دریافت کنند که بدلیل کم شدن سهمیه، این کمبود بوجود آمده است.
دلق پوش میزان سرانه هر شهروند برای نانوایی های یارانه ای را هفت کیلوگرم در ماه عنوان و بیان کرد: اما سهمیه نانوایی های آزاد پز در سامانه ، سرانه آرد برای هر نفر به یک و نیم کیلوگرم کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه کمتر شدن سهمیه مراجعاتی را از سوی نانوایی های آزاد پز مبنی برعدم تامین نیاز مصرفشان به دنبال داشته، تصریح کرد: این موضوع را با برگزاری جلساتی با انجمن های مرتبط و اتحادیه نانوایی ها بررسی و برای چاره جویی در کارگروه تنظیم بازار، آن را مطرح کرده ایم.
دبیر کارگروه تنظیم بازار استان خاطرنشان کرد: گیلان به دلیل مرزی و گردشگر پذیر بودن بایستی بیشتر مورد توجه باشد و مایحتاج عمومی از جمله آرد در اختیار باشد هرچند با پیگیری های انجام شده، شرکت بازرگانی دولتی و شرکت غله موظف شده اند تا آرد مورد نیاز در نانوایی های استان را تامین کنند.
وی به آخرین آمار جهاد کشاورزی از ذخیره سازی گندم در استان نیز اشاره و بیان کرد: بر اساس این آمار، در حال حاضر یکصد هزار تن ذخیره گندم معادل چهار و نیم ماه مصرف استان ذخیره داریم.

** خروج مرغ زنده و گوشت آن بدون مجوز از استان تخلف است
‏وی به کمبودهایی درباره گوشت مرغ با قیمت مصوب نیز اشاره کرد و گفت: روزانه 150 تن گوشت مرغ با قیمت مصوب در استان توزیع می شود اما در حال حاضر نیاز استان 250 تن است که این امر موجب عرضه کمتر در بازار شده بود.
دلق پوش اضافه کرد: خرید گوشت مرغ با قیمت بیشتر از سوی استان های دیگر موجب انگیزه فروش تولیدکنندگان و کشتارگاه های گیلان به آنان شده است.
دبیر کارگروه تنظیم بازار استان با تاکید بر اینکه 50 درصد تولید مرغ گیلان به استان های دیگر ارسال می شود ، گفت: این موضوع درکارگروه تنظیم بازار مورد بررسی قرار گرفت و در همین راستا، تولید کنندگان مرغ و کشتارگاه ها موظف شده اند ابتدا نیاز استان را برطرف کنند ضمن آنکه خروج مرغ زنده و یا گوشت آن بدون مجوز خلاف قانون است.
وی با بیان اینکه تامین و تحویل به موقع برای تامین نیاز مصرف بعهده سازمان جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز مکلف به توزیع و نظارت بر بازار است.
دلق پوش با تاکید بر اینکه عرضه مرغ با قیمت بیشتر از نرخ مصوب 11 هزار و 500 تومان خلاف قانون است، تصریح کرد: شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه با سامانه 124 سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تماس بگیرند.

** برپایی نمایشگاه های بهاره در استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان همچنین از برپایی نمایشگاه بهاره از پانزدهم اسفندماه جاری با تخفیف 15 درصدی کالاها خبر داد و گفت : اتاق اصناف موظف شده در تمامی شهرستان‌های استان این نمایشگاه ها را که به منظور تامین مایحتاج عمومی مردم در شب عید است ، برپا کند.

** ذخیره سازی یک هزار و 300 تن پرتقال و سیب برای شب عید
دبیرکارگروه تنظیم بازار گیلان همچنین از ذخیره سازی 700 تن پرتقال و 600 تن سیب برای عرضه در شب عید در استان خبر داد و گفت: این میزان ذخیره‌سازی هم اکنون در سردخانه های استان موجود است که قبل از پایان سال عرضه خواهد شد؛ شهروندان و هم استانی ها اطمینان داشته باشند که مسئولان استان و به ویژه کارگروه تنظیم بازار، اهتمام جدی در این حوزه دارند.
دلق پوش از تولیدکنندگان ، تامین کنندگان و عرضه کنندگان کالاها نیز خواست مانند همیشه یاریگر مردم باشند.
وی با اشاره به عرضه مستمر گوشت قرمز گرم و منجمد گفت: گوشت با همان قیمت مصوب در بازار عرضه می شود ضمن آنکه عرضه آن در ایام پایانی سال افزایش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: هرگونه افزایش بالاتر از قیمت مصوب، خلاف قانون است و دستگاه های نظارتی همچون سازمان صنعت، معدن و تجارت بازار را رصد می کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، متخلفان را با تشکیل پرونده به دستگاه قضایی ارجاع می دهند.
رئیس سازمان صمت گیلان در خاتمه تاکید کرد: بخش خصوصی همچون اتاق بازرگانی و اتاق اصناف نیز، خود کنترلی داشته باشند و با دیدگاه ارزش نهادن به حقوق شهروندان، بر تخلف های احتمالی نظارت کنند.
7296 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال