کودکان آستارا به استقبال شب یلدا رفتند

آستارا - ایرنا - کودکان آستارا طی آئینی با اجرای ویژه برنامه های شاد و متنوع به استقبال شب یلدا رفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا روز چهارشنبه در این آئین در سالن اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان گفت: ایران اسلامی دارای سنت های ریشه دار نظیر شب یلداست و باید آئین های فراموش شده احیا شود.
داریوش ملک زاده با اشاره به اینکه بسیاری از این رسم ها بهانه ای برای کنارهم بودن اعضای خانواده هاست، اضافه کرد: با ورود شبکه های مجازی به کانون خانواده ها، اندکی از گرمای محبت خانواده ها کاسته شده و شب یلدا می تواند احیاگر آداب فراموش شده باشد.
اجرای موسیقی، مسابقه، تفال به دیوان حافظ و قاچ کردن هندوانه از جمله بخش های این آئین بود.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و دارای 17 هزار دانش آموز است.

**بسیج آموزش تغذیه سالم در مدارس آستارا آغاز شد
طرح بسیج آموزش تغذیه سالم با هدف ترویج فرهنگ سلامت و توصیه مصرف نمک یددار تصفیه شده، در 10 مدرسه آستارا آغاز شد.
مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان آستارا روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: کنترل مواد غذایی و استفاده از غذاهای سالم از اصول حفظ سلامتی است و متاسفانه کودکان و نوجوانان به خوردن چیپس، پفک و غذاهای پرچرب گرایش بیشتر دارند و باید از سوی والدین کنترل شود.
سپیده جباری بیان کرد: کارشناسان امر، عرضه چیپس، پفک، کالباس و نوشابه در مدارس کنترل می کنند و در سال تحصیلی جاری موردی از عرضه مواد غذایی مضر در مدارس این شهرستان مشاهده نشده است.
وی ادامه داد: طرح سفیران سلامت با هدف ارتقای شاخص سلامت با اولویت فرهنگ تغذیه سالم، آموزش سبک زندگی سالم، آشنایی با بیماری های غیرواگیر و واگیردار و افزایش تحرک بدنی در مدارس اجرا می شود.
مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان آستارا گفت: آگاهی دانش آموزان به افزایش سطح سلامت محیط زندگی آنها منجر می شود و بسیاری از آسیب ها و مرگ و میرها بر اثر تغذیه نادرست و کم تحرکی است.
او افزود: تشکیل شورای ارتقای سلامت، همایش جذب سفیران سلامت و آموزش های بهداشتی از برنامه های ترویج خود مراقبتی در مدارس است و برای جلوگیری از کمبود ریزمغذی ها در بدن دانش آموزان، طرح مکمل یاری با توزیع قرص ها و ویتامن های مربوطه بین دانش آموزان دختر مقطع متوسطه اجرا می شود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع است و 17 هزار دانش آموز در 150 مدرسه آن تحصیل می کنند.
7105 / 7124 /2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال