اسطوره های زیبایی هفدهمین جشنواره اسب کاسپین مشخص شدند

انزلی ایرنا- هفدهمین جشنواره زیبایی اسب کاسپین با انتخاب اسطوره های زیبایی مادیان و نریان و برگزیده های 9 رده سنی و هندلرهای برتر خاتمه یافت.

به گزارش ایرنا، رییس انجمن اسب ایران و انجمن اسب کاسپین و برگزار کننده این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت :72 سر اسب از گیلان،همدان، قزوین تهران، ورامین و مازندران در این دوره از جشنواره شرکت داده شدند.
هوشنگ افشاری اظهار داشت: السا متعلق به موسی شفیع زاده از آمل بعنوان اسطوره زیبایی مادیان و آرژین از مرکز پرورش اسب تکتاز انزلی بعنوان اسطوره زیبایی نریان برگزیده شدند.
وی افزود: حامد خوشوقت ، مرضیه مرادی و کیانا مولا پناه به ترتیب هندلرهای برتر این دوره از جشنواره اسب کاسپین شدند.
کره های زیر یک سال : آبتین با مالکیت مرکز پرورش اسب پارت ، نارنج گیسوم با مالکیت سعید بهرامی و مشکی از مرکز پرورش اسب تکتاز به ترتیب اول تا سوم شدند.
کره های یک تا دو سال : رعنا با مالکیت آرمان عباسی، ساغر از باشگاه تکتاز ، پریناز از مرکز پرورش پارت عناوین اول تا سوم را کسب کردند.
کره های دو تا سه سال : پارمیدا از مرکز تحقیقات جهاد گیلان ، کیان از مرکز پرورش اسب پارت و کیان از مرکز پرورش اسب تکتاز مقامهای اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
مادیان های 4 تا 6 سال : السا با مالکیت موسی شفیعی زاده ، شکوه و مریم به ترتیب اول تا سوم شدند.
نرین های 4 تا 6 سال: آرژین از باشگاه تکتاز، بردیا ، ماهور مقامهای اول تا سوم را کسب کردند.
مادیان های 7 تا 10 سال : میشکا از مرکز پرورش اسب پارت، قاصدک گیسو با مالکیت سعید بهرامی ، نازگل از تکتاز به ترتیب اول تا سوم شدند.
نرین های 7 تا 10 سال : فروتن از تکتاز، نوید از مرکز تحقیقات جهاد گیلان، شباهنگ از مرکز پرورش اسب پارت مقامهای اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
مادیان های 10 سال به بالا : شهزاد از مرکز پرورش اسب پارت ، خاتون از مرکز پرورش اسب پارت و نگار از باشگاه تکتاز اول تا سوم شدند.
نرین های 10 سال به بالا : آزاد از مرکز پرورش اسب پارت، آوات از مرکز پرورش اسب پارت، شهرام از مرکز تحقیقات جهاد گیلان مقامهای اول تا سوم را کسب کردند.
رییس هیات سوارکاری گیلان با بیان این که اسب کاسپین در معرض خطر انقراض قرار دارد خواستار حمایت مردم و مسئولان از این گونه ارزشمند شد.
وی خاطرنشان کرد: این جشنواره با هدف شناسایی، حفظ ذخایر ژنتیکی، توسعه پرورش و اصلاح نژاد برگزار می شود.
هوشنگ افشاری اظهار داشت : مسابقه در 9 رده سنی برگزار و همچنین اسطوره زیبایی از بین مادیان ها و نرین های 4 سال به بالا و بر اساس بالاترین امتیازات کسب شده انتخاب می شوند .
کاسپین اسبی رام ، زیبا و اصیل است که صاحب نظران آن را با پیشینه بیش از پنج هزار سال به عنوان قدیمی ترین نژاد اسب موجود در جهان می دانند.
اندام موزون ، هوشمندی مقاوم و رام بودن ، نیاز به فضای کوچک برای نگه داری ، کم خوراک بودن از جمله ویژگی های این اسب است .
این اسب اصیل ایرانی توسط مجامع مختلف بین المللی در معرض خطر انقراض معرفی شده است.
جمعیت اسب کاسپین در گیلان 106 سر ، داده برداری شده ولی وجود 250 اسب در این استان تخمین زده می شود .
پرورش این اسب نادر و محبوب جهانی فرصتی برای صادرات آن به سایر کشورها است.
به گفته کارشناسان اسب کاسپین از حیوانات نادر جهان و از نژادهای مهم اسب در ایران است که با تاریخ ایران و سواحل جنوبی دریای خزر به خصوص گیلان عجین شده است .
در سالهای گذشته در مجموع 32 رأس کاسپین از ایران به انگلیس و آمریکا صادر و در آنجا تکثیر شد.
انجمنهای ملی حمایت از این گونه در بیش از 15 کشور و انجمن جهانی آن در انگلیس تأسیس شده است .
بر اساس برخی آمارها هم اکنون تعداد یکهزار و 600 رأس از این اسبها در دنیا وجود دارد.
هفدهمین جشنواره اسب کاسپین روز 15 آذر در باشگاه سوارکاری تکتاز منطقه آزاد انزلی برگزار شد.
6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال