مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی در آستارا همگانی شد

آستارا - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: تغییرات آب و هوا گیاه مهاجم سنبل آبی را در محیط های دارای آب گسترش داده و دهیاران و شهروندان در صورت مشاهده آن، برای جمع آوری و ریشه کنی به این اداره گزارش کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمد رضا روشنی روز پنجشنبه در کارگاه آموزش مقابله با سنبل آبی ویژه دهیاران در مرکز بازدید اداره حفاظت محیط زیست آستارا افزود: نمونه هایی از این گیاه مهاجم در بخشی از یک ملک شخصی در شهر مشاهده شده بود که توسط کارکنان اداره حفاظت محیط زیست جمع آوری شد.
وی اظهار کرد: سنبل آبی گونه بیگانه است و به علت سرعت بالای تکثیر و گسترش آلودگی توسعه اقتصادی و رفاه انسان را تهدید می کند و با جذب زیاد عناصر غذایی و نور در رودخانه ها به توده حجیم و متراکم تبدیل و با کاهش اکسیژن و نور و ترشح ترکیبات سمی باعث نابودی موجودات زنده می شود.
روشنی بیان کرد: این علف هرز در تالاب ها، آب بندان ها، مصب رودخانه ها، استخرهای پرورش ماهی، مانداب های جنگل، باتلاق ها، زیستگاه های آبی کم عمق، رودخانه های دارای جریان کند و مکان های آبی غنی از عناصر غذایی رشد و گسترش می یابد.
وی ادامه داد: خوشبختانه این علف هرز در تالاب استیل آستارا مشاهده نشده و جدیت در مقابله با آن ضروری است و دوره آموزش دهیاران در این خصوص مطابق مصوبه شورای پدافند غیر عامل آستارا برگزار شد تا آموزه ها به روستانشینان انتقال یابد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت و 62 روستا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و دارای دو تالاب و پنج رشته رودخانه است.
7105 / 7124/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال