نیمی از شالیزارهای سیاهکل با کمباین برداشت شد

لاهیجان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل گفت: تاکنون محصول برنج نیمی از اراضی شالیزاری این شهرستان با کمباین برداشت شده است.

بهزاد کوهستانی عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته حدود یک هزار و 400 هکتار از چهار هزار و 430 هکتار از اراضی شالیکاری شهرستان سیاهکل با کمباین برداشت شد که این میزان در سال زراعی جاری به 50 درصد افزایش یافته است .
وی خاطرنشان کرد: امسال برداشت از شالیزارهای سیاهکل حدود 30 درصد به صورت دستی و 20 درصد با دروگر ها انجام شده است.
کوهستانی تعداد دستگاه های کمباین که در سطح شهرستان وجود دارد را 34 دستگاه و تعداد دروگرها را 70 دستگاه عنوان و اظهار کرد: تاکنون از محصول شالیزارهای سیاهکل حدود 15 هزار و 960 تن شلتوک بدست آمده که 60 تا 65 درصد از آن به برنج سفید تبدیل می شود.
وی ارزش اقتصادی این مقدار شلتوک برنج را 35 میلیارد و 760 میلیون تومان ذکر کرد و یادآور شد: در سال زراعی گذشته حدود 18 هزار و 200 تن شلتوک بدست آمده بود.
کوهستانی مهمترین ارقام کشت شده در سال زراعی جاری در سیاهکل را هاشمی و هاشمی اصلاح شده و نیز علی کاظمی و جمشید جو عنوان کرد.
وی با اشاره به عدم مشکل آبیاری مزارع در سال زراعی 97 گفت: نصف شالیزار های شهرستان سیاهکل طبق جدول کشت با سد سفید رود و بقیه هم از رودخانه های فصلی مثل دو رودخانه شن رود و لشکریان، آببندان ها و استخرهای روستایی آبیاری می شوند و با توجه به بارندگی مشکلی در خصوص کمبود آب نداشته ایم .
مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل با اشاره به متغیر بودن قیمت هر کیلوگرم برنج در بازار این شهرستان بین 10 تا 12 هزار تومان افزود: 30 کارخانه شالیکوبی تبدیل شلتوک به برنج سفید را در این شهرستان برعهده دارند .
از 47 هزار نفر جمعیت سیاهکل حدود شش هزار و 300 نفر به برنجکاری اشتغال دارند. این شهرستان با 2 بخش مرکزی و دیلمان در 55 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است و برنج فقط در بخش مرکزی (جلگه ای) کشت می شود.
7297/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال