امام جمعه آستارا:

عزاداری محرم بازتاب آلام مسلمانان باشد

آستارا - ایرنا - امام جمعه بندر آستارا گفت: برخی کشورهای اسلامی از سوی استکبار جهانی دچار جنگ و مشقت هستند و باید سوگواری های ماه محرم، عاری از بدعت ها و منعکس کننده آلام و گرفتاری های مسلمانان جهان باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت السلام کاظم حافظ نیا عصر سه شنبه در همایش عاشورائیان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا افزود: فلسفه عاشورا احیای ارزش های اسلامی و اقامه نماز است و سوگواری های امام حسین (ع) باید مروج فریضه نماز و اصلاح کننده انحرافات و خرافات در جامعه باشد.
وی ادامه داد: اقامه نماز ظهر عاشورا در شرایط جنگ توسط امام حسین (ع) پیام بزرگی برای مسلمانان برای اهمیت دادن به این فریضه واجب است و باید هیات امنا و ریش سفیدان مساجد و محلات، به حذف بدعت ها و تبیین شیوه های صحیح عزاداری ماه محرم اقدام کنند.
وی بیان کرد: سیاست از نظر امام حسین (ع) دور نمانده و رفتار ایشان در روز عاشورا از دیدگاه سیاسی نیز مهم است و امروز عاشقان آن حضرت باید با عزاداری های خود، پیام مظلومیت مسلمانان را به جهان برسانند و شور و شعور سوگواری ها تهدید کننده استکبار جهانی باشد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا نیز در این همایش گفت: در کنار مداحی و ذکر مصائب کربلا در مساجد، از سخنرانی علمای دین استفاده خواهد شد و علاوه بر روحانیان بومی، روحانیانی از حوزه علمیه قم به آستارا اعزام خواهند شد.
حجت الاسلام ابراهیم حاتمی افزود: هر مسجد به برگزاری 2 شب عزاداری خیابانی مجاز است و سوگواری ها باید در ساعت 24 به پایان برسد تا صدای مساجد و دسته های عزاداری، آرامش بیماران و سالخورگان را سلب نکند.
وی بیان کرد: مطابق مصوبه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی آستارا، راه اندازی دسته های عزاداری در طول روز ممنوع نیست اما گردانندگان و اعضای دسته ها باید با ماموران نیروی انتظامی به منظور تامین امنیت و نظم عمومی همکاری کرده و به تذکرات آنها عمل کنند.
وی ادامه داد: استفاده از طبل، سنج و شیپور در دسته ها با رعایت محدودیت اعمال شده از سوی هیات امنای مساجد، مجاز است و در روز تاسوعای حسینی، آئین علم کشی در شهر آستارا برگزار خواهد شد.
فرمانده نیروی انتظامی آستارا نیز در این همایش گفت: هیات های مذهبی در برپایی دسته های عزاداری نظم و انضباط را در خیابان ها رعایت و با ماموران نیروی انتظامی همکاری کنند.
سرهنگ رسول عزیزی افزود: ایستگاه های صلواتی با کسب مجوزهای قانونی و بدون ایجاد سد معبر، اجازه فعالیت در مقابل مساجد و تکایا را دارند و در دهه نخست ماه محرم، از همیاران پلیس برای انضباط دسته های عزاداری و کنترل ترافیک استفاده خواهد شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت، 87 مسجد و بیش از 100 هیات مذهبی در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
7105 / 7124/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال