فرماندار آستارا:

طرح های بوم گردی در آستارا جایگزین ویلاسازی شود

آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا گفت: دهیاران از طرح های بوم گردی با هدف اشتغالزایی و تقویت اقتصاد روستا حمایت کنند و این طرح ها بهترین جایگزین برای ویلاسازی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا یونس رنجکش روز دوشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و بوم گردی در فرمانداری آستارا افزود: ویلاسازی ارزش افزوده ای برای روستاها تولید نمی کند ولی در طرح های بوم گردی با حفظ کاربری گردشگری و مسکونی، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها را پیگیر هستیم.
وی با اشاره به اینکه با ساخت 35 خانه بوم گردی در آستارا موافقت شده است، اضافه کرد: عملکرد بخش مرکزی آستارا در حوزه بوم گردی رضایت بخش نیست و باید دهیاران، مردم را از مزایای این طرح آگاه کنند تا زمینه تولید ثروت در روستاها فراهم شود.
رنجکش ادامه داد: سهمیه شهرستان آستارا ساخت 180 واحد بوم گردی است اما تاکنون حرکت جدی در این حوزه مشاهده نشده و دهیاران با همکاری بخشداران باید به اجرای این طرح ها همت کنند.
وی افزود: در 44 روستای بالای 20 خانوار، قابلیت اجرای طرح های بوم گردی وجود دارد و کمترین مساحت برای ساخت هر واحد بوم گردی در اراضی دارای کاربری مسکونی، 500 و در کاربری گردشگری یک هزار متر مربع است.
فرماندار بندر آستارا بیان کرد: برای ساخت هر واحد بوم گردی، 600 میلیون تا یک میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت ارائه می شود و مدیران دستگاه های اجرایی علاوه بر راهنمایی متقاضیان تسهیلات، نباید در جذب اعتبارات اشتغال کوتاهی کنند.
رنجکش گفت: 54 میلیارد و 690 میلیون ریال اعتبار برای اجرای 89 طرح اشتغال در این شهرستان تصویب شده که توسط بانک های عامل به متقاضیان پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه با پرداخت این میزان تسهیلات برای 148 نفر شغل ایجاد خواهد شد، افزود: مهلت ثبت نام در سامانه کارا برای طرح اشتغال متقاضیان به پایان رسیده است.
وی ادامه داد: در روزهای گذشته با پرداخت 32 میلیارد و 500 میلیون ریال وام بانکی در قالب 78 طرح، برای حدود 100 نفر در آستارا شغل ایجاد شد و مهم ترین طرح ها مربوط به حوزه های صنایع دستی، کشاورزی و دامپروری بود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت و 62 روستا در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
7105/ 7124 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال