افزایش سهم مالیاتی در مقابل تهدیدات نقش بسزایی دارد

رشت- ایرنا- مدیرکل امور مالیاتی گیلان با اشاره به نقش مالیات در درآمدهای کشور گفت: اصلاح درآمدهای دولت با افزایش سهم مالیاتی یکی از کارهای کلیدی جهت مقاوم سازی اقتصاد در مقابل تهدیدات خارجی است.

به گزارش ایرنا، جواد انوری روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان افزود: مالیات به عنوان یکی از مهمترین درآمدها و هزینه های دولت بویژه بودجه جاری کشور در کنار درآمدهای نفتی است.
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اعتبارات جهت امنیت، آموزش و توسعه شهری از مالیات تامین می شود، تصریح کرد: کارکردهای مالیات را نمی توان در توسعه پایدار ، شکوفایی اقتصاد و شفافیت های اقتصادی نادیده گرفت.
وی با اشاره به نمونه ای از اختصاص اعتبار برای توسعه شهری از محل مالیات گفت: اداره کل امور مالیاتی استان از اول مهرماه سال 87 تا کنون ، یکهزار میلیارد تومان به دهیاری ها و شهرداری ها پرداخت کرده است.
انوری خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی در راستای اقتصاد مقاومتی در محورهای مالیات بر ارزش افزوده، طرح جامع مالیاتی و قانون های مالیاتی برنامه ریزی کرده است.
وی گفت: طرح جامع مالیاتی یکی از برنامه های نوین در وصول مالیات در دنیاست که گام بزرگی در عدالت مالیاتی و شفاف سازی مالیات به شمار می رود.
وی در ادامه اظهار داشت: اجرای طرح جامع مالیاتی اقدامات سازمان در راستای فرار مالیاتی و ابزاری برای مبارزه با پولشویی است.
انوری بر لزوم فرهنگسازی جهت پرداخت مالیات تاکید کرد و از دهیاری ها و شهرداری ها خواست تا مکانی را به عنوان مالیات نامگذاری کنند که مردم اثار ملموس نقش مالیات را ببینند.
وی خاطر نشان کرد: فرهنگ مالیاتی با تغییر نگاه ها و نهادینه کردن آن موجب پشتوانه زیربنای اقتصاد و توسعه ملی می شود.
وی عدالت مالیاتی را در نظام مالیاتی حائز اهمیت خواند و گفت: ماموریت سازمان تامین منابع مورد نیاز برای هزینه دولت بر اساس اصلاح قوانین و تحقق درآمدها و عدالت اجتماعی است.
انوری در ادامه از وصول 966 میلیارد تومان مالیات ، سال گذشته در استان خبر داد و گفت: از این میزان 470 میلیارد تومان به صورت مالیات مستقیم و 500 میلیارد تومان ارزش افزوده وصول شده است .
وی افزود: براین اساس ؛ سهم مالیات مستقیم استان 48 درصد و سهم ارزش افزوده 52 درصد است .
وی با اشاره به مهلت تسلیم اظهار نامه الکترونیکی تا 31 ماه جاری گفت: استفاده از معافیت فقط در تسلیم اظهار نامه در مهلت قانونی امکانپذیر می باشد .
از شانزدهم تا بیست و سوم تیرماه هفته مالیات نامگذاری شده است.
7296 /6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال