هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پیاده راه فرهنگی یا بی فرهنگی؟

پایگاه خبری - تحلیلی گیل خبر گزارشی با عنوان پیاده راه فرهنگی یا بی فرهنگی؟ وقتی از مدیریت مراسم فقط عکس گرفتن را بلدیم! به قلم پریسا عموئی منتشر کرده است.

چهارشنبه شب 13 تیرماه مراسم استقبال مردم گیلان از علیرضا جهانبخش بازیکن ملی پوش گیلانی در پیاده راه بزرگ فرهنگی رشت برگزار شد. گرچه به نظر می رسد که این مراسم با تصمیم های شتابزده مسئولین شهری و به دنبال مراسم استقبال از سعید عزت اللهی در انزلی و تقدیر شورای شهر قزوین از جهانبخش برگزار شد اما این مراسم آنگونه که باید در خور و شایسته بازیکن سابق داماش گیلان نبود.
مراسمی که نمایش تاسف برانگیزی از رفتارهای ضد فرهنگی شهری بود که عمری است عنوان اولین ها و متمدنانه ترین شهروندان را به عنوان مدال افتخاری بر سینه خود دارند.
مراسم استقبال با حدود نیم ساعت تاخیر آغاز شد . جایگاه مهمانان ویژه از دیگر جایگاه ها با فنس جدا شده بود . البته عجیب ترین قسمت مراسم تفکیک جنسیتی جایگاه ها و زنانه و مردانه کردن آنها بود که بسیاری از خانواده ها به آن بی توجهی کردند.
یکی از نکات مثبت این مراسم حضور هواداران داماش گیلان بود که با تشویق های پی درپی و خواندن شعر علیرضا جهانبخش را تحسین می کردند اما به صراحت می توان مراسم استقبال از علیرضا جهانبخش را بی نظم ترین مراسم برگزار شده در پیاده راه فرهنگی دانست که حتی تیم تشریفاتی و انتظامات مراسم نتوانستند به نظم بخشیدن برنامه کمک کنند و برنامه های متنوع هنری و نمایشی که برای این مراسم تدارک دیده شده بود لغو گردید به طوری که حتی تذکرهای پی در پی افشین وهابی مجری مراسم به هوادارانی که در جایگاه ویژه میهمانان برای عکس گرفتن دور جهانبخش حلقه زده بودند ، کارساز نبود و صندلی علیرضا جهانبخش به روی سن انتقال داده شد و به دنبال آن فرهام زاهد و حاجی پور از اعضای شورای شهر جهت آرام کردن جو و ادامه برنامه به روی سن آمدند و از هواداران درخواست کردند که نظم مراسم را مختل نکنند ولی هواداران همچنان پایین سن و منتظر عکس گرفتن بودند !
از طرفی عده ای که در صندلی های ابتدایی نشسته بودند، با ایستادن های بیجا ( با کفش بر روی صندلی !) مانعی برای دید افرادی بودند که در صندلی ردیف های انتهایی نشسته بودند و مدام اعتراض می کردند《 آقا بشینید بشینید بشینید ما هیچی نمی بینیم!》
البته ناگفته نماند که دو نمایشگر در اطراف سن گذارده شده بود که اگر مسئولین فنی مراسم به جای نمایش تکراری پوستر مراسم که هیچ کس به آن توجه نمی کرد ، صحبت های همزمان جهانبخش را بر روی نمایشگر پخش می کردند ، شاید شاهد بی نظمی کمتری بودیم .
یکی دیگر از نکات قابل توجه این مراسم زمزمه هایی درباره هدیه عجیب شهرداری به جهانبخش بود در بین هواداران با این مضمون بود : چرا برای تقدیر از بازیکن به ارزش 22 میلیون یورویی لیگ هلند ، یک واحد مسکن مهر که به آن نیازی ندارد در نظر گرفته شده است ؟
البته هنگام اهدای هدایا توسط شورای شهر و شهرداری و هیات فوتبال رشت نامی از هدایا آورده نشد. اصرار اعضای شورا برای این که حتما روی سن حاضر باشند نیز بسیار جالب توجه بود به خصوص یکی از اعضای شورا که باتوجه به حضور جهانبخش در باشگاه داماش، به نوعی خود را نسبت به بقیه اعضای شورا محق تر می دانست. با این حال این علاقه به حضور بیشتر از آن که منفعتی برای آن ها کسب کند به بی نظمی و عدم مدیریت صحیح مراسم گره خورده بود.
مراسم استقبال از علیرضا جهانبخش به پایان رسید ، اما بهتر است قبل از برگزاری هر برنامه ای مدیریت صحیح و برنامه ریزی آن را در نظر داشته باشیم . قطعا شهرداری رشت نماد بسیار زیبایی از این شهر است اما باید قبول کنیم که پیاده راه فرهنگی مکان مناسبی برای برگزاری هر مراسم، آن هم مراسمی با حضور چهره محبوب و دوست داشتنی فوتبال نیست و رفتارهای کنترل نشده در این پیاده راه فاجعه های فرهنگی به جای خواهد گذاشت؛ از اختلال در نظم مراسم جهت ثبت سلفی گرفته تا لگدکوب شدن نهال های تازه کاشته شده در باغچه های پیاده راه .
از آنجایی که اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال گیلان در این مراسم نیز سهم داشتند، این توان را داشتند که مراسم استقبال از علیرضا جهانبخش را در همان مستطیل سبز خاطره ساز عضدی برگزار کنند، همچون جشن پیروزی انتخاباتی حسن روحانی که در این صورت نظم مراسم نیز تامین می شد.
2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال