'می‌دونی یه گردان بره خط ، گروهان برگرده یعنی چی؟ '

'می‌دونی یه گردان بره خط ، گروهان برگرده یعنی چی؟ می‌دونی یه گروهان بره خط ،دسته برگرده یعنی چی؟ می‌دونی یه دسته بره خط ،نفر برگرده یعنی چی؟ 'می دونی تنها فرزندت بره برای دفاع از میهنش و مردمش و آرمانهاش و برنگرده یعنی چی؟

22 اسفند روزی که به اسم شهید نامگذاری شده امسال مصادف شد با چهارشنبه آخر سال ، هنگامی که خانواده ها خودشان را با برگزاری آیین شادمانه چهارشنبه سوری برای نوروز آماده می کنند.
آیا خبر دارید که ایران در هشت سال دفاع مقدس افزون بر 225 هزار شهید داده است و گیلان با وجود دوری از خط مقدم جبهه با هشت هزار شهید ، 20 هزار جانباز و 2 هزار و 600 آزاده جزء 10 استان اول کشور از نظر تعداد شهدا و ایثارگران به شمار می‌رود .
خانواده های شهدایی که سالها است لحظه تحویل سال را بر سر مزار فرزندانشان می گذرانند و در خیال با او سر سفره هفت سین می نشینند.
بستگان جانبازان و ایثارگرانی که سالها است درگیر بیماری و مشقت عزیزانشان هستند و فرصت چندانی برای تفریح و دید و بازدید ندارند.
آنها اما برای چه رفتند ؟ برای پول ، مقام ، شهرت ؟ به راستی کدامیک نصیبشان شد ؟
آنان فارغ از دنیا و مافیها خانواده هایشان را به خدا سپردند و پای در راه نهادند ، بی آن که ترس از دست دادن جان و مال داشته باشند .
رفتند با این امید که میهنشان پایدار بماند و هم میهنانشان از گزند دشمن در امان.غافل از این که برخی مدعیان ، خلاف آرمان ها و آرزوهای آنان به جای تلاش برای آبادانی این سرزمین به دنبال سهم خواهی های حریصانه قدرت و مکنت و به جای تلاش برای همبستگی در پی فرقتند.
اما مایی که اکنون در زیر سایه درخت سترگ و پربار ایثار و فداکاری این شهیدان نشسته ایم چه ؟ آیا ما وامداران این شهیدان دین خودمان را نسبت به مهین مان و این دلاوران سفر کرده ادا کرده ایم ؟
حالا که چند روز دیگر سال نو می شود نگاهی کنیم به آرمانهای شهدا و برای آبادانی میهنمان در حد توانمان بکوشیم . آنچه را برای خود نمی پسندیم برای همسایه همشهری و هموطنمان روا نداریم . در هر شغل و سمتی که هستیم کارمان را به درستی و سلامت انجام دهیم . اگر یاور دیگران نیستیم چون خاری در چشم و پایشان نباشیم .
شادی را ثروت را و خوشبختی را همانگونه که برای خود می خواهیم برای دیگران نیز بخواهیم .به جای سهم خواهی برای جلب مشارکت و همکاری و همدلی و نیکبختی همگانی بکوشیم .
به یاد داشته باشیم هرچقدر دارا و قدرتمند به قول لسان الغیب حافظ ' آخرالامر گل کوزه گران خواهی شد.'
اگر به یقین به روز محاسبه باور داریم ، فراموش نکنیم سرانجام در پیشگاه عدل الهی خواهیم ایستاد و برای کردارمان مورد پرسش قرار می گیریم .
و در پایان این پند نیکوی حضرت سعدی را در آستانه بهار به گوش جان بشنویم که می فرماید : ' مکن عمر ضایع به افسوس و حیف
، که فرصت عزیزست و الوقت سیف .
گیتی بابایی
6030

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال