سرپرست امور عملیات و حمل و نقل راه آهن جمهوری آذربایجان:

خط ریلی آستارا - آستارا نقطه اتکا روابط تجاری ایران و آذربایجان است

آستارا - ایرنا - سرپرست امور عملیات و حمل و نقل راه آهن جمهوری آذربایجان گفت: خط آهن آستارا - آستارا به عنوان تکمیل کننده کریدور ریلی شمال - جنوب ایران، نقطه اتکا روابط تجاری این کشور با جمهوری آذربایجان است و باعث توسعه مناسبات خواهد شد.

به گزارش ایرنا رافیق عباس اف روز پنجشنبه در حاشیه ورود نخستین قطار باری روسیه به ایران در بارانداز راه آهن آستارا در جمع خبرنگاران افزود: راه آهن آستارا-آستارا به سبب جایگاه ممتازش در منطقه، همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان را گسترش داده و هر دو کشور بیش از این، از فواید آن بهرمند خواهند شد.
وی اضافه کرد: با افتتاح رسمی این خط ریلی در سال آینده، شاهد حمل و نقل بیش از یک میلیون تن کالای صادراتی و وارداتی خواهیم بود و به زودی 2 قطار باری با 45 و 127 واگن از پایانه ریلی آستارای جمهوری آذربایجان، وارد بارانداز آستارا در ایران خواهد شد.
عباس اف ادامه داد: خط ریلی آستارا - آستارا خلیج فارس را به دریای سیاه وصل می کند و امروز حجم حمل و نقل کالا از روسیه به ایران از طریق دریا افزایش یافته و با تکمیل این راه ریلی، فرصت ایده آلی برای تجار کشورهای منطقه ایجاد می شود.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ابتدای سال 95 به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی دو کشور متعهد شده بودند و جمهوری آذربایجان با احداث هشت و نیم کیلومتر خط ریلی، قطار خود را به مرز ایران در آستارا رساند و ادامه این طرح با امتداد 2 و نیم کیلومتر و بارانداز آن در آستارای ایران اجرا شد و در آینده با اتصال به خط آهن رشت-قزوین، کریدور ریلی شمال-جنوب ایران فعال خواهد شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب گیلان، با جمهوری آذربایجان 38 کیلومتر مرز خشکی و 15 کیلومتر مرزی آبی دارد و گمرک این شهرستان از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.
خبرنگار:یوسف هدایتی**انتشاردهنده:کبیری
7105 / 7124/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال