هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

بخش خصوصی شکوفاکننده اقتصاد واقعی

روزنامه گیلان امروز در شماره چهارشنبه 18 بهمن ماه، مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان بخش خصوصی شکوفاکننده اقتصاد واقعی به قلم قاسم رضاییان منتشر کرده است.

دولت به بهانه سرریز ناچیزی از یارانه ها به بخش خصوصی که بخش عمده یارانه که چه عرض کنم رانت ها ، بعنوان مثال یارانه های انرژی از نفت و گاز گرفته تا برق که نصیب شرکت های دولتی بزرگ یا خصولتی شده که حتی در جزئی ترین مسائل بخش خصوصی دخالت می کند و با مصوبات و دستور العمل های عمدتا غیرکارشناسی ، چوب لای چرخ بخش خصوصی گذاشته و هزینه ها را در روند تولید چنان بالا برده که توان رقابت را از تولید کننده گرفته فلذا بجای این موضوعات دولت باید طبق تعریف خود ، به انجام وظایف اصلی که حافظ قانون ، حافظ امنیت و بطور کلی حافظ منافع ملی است بپردازد و دستگاه های نظارتی و هم بخش خصوصی صرفا باید اجرای این وظایف را از دولت مطالبه کنند.
متاسفانه اکنون با توجه به همه فسادهایی که در اقتصاد آشکار شده و همه ناکارآمدی ها متوجه بخش دولتی و خصولتی هاست؛ به هیچ وجه چنین فسادها و اتلاف منابعی درون بخش خصوصی قابل تصور نیست و نخواهد بود چون در شرایط رقابتی رانت و انحصار ایجاد نمی شود بنابراین امتیاز و رانت دولتی که به اقتصاد داده شده باید نظارت و مدیریت گردد نه اینکه دخالت صورت گیرد و همه کالاهایی که دولت در توزیع آن نقش دارد، به بخش خصوصی واگذار و با منطق اقتصادی و به قیمت واقعی به بازار عرضه گردد.
نزدیک به چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و برای پیروزی و حفظ این نظام ، مردم ایران فداکاری کردند و انسان های بزرگ در این راه به شهادت رسیدند یا دچار نقص عضو شدند . ملت ایران در جهت کسب آزادی جمهوری اسلامی با رشادت ، هزینه های مادی و معنوی بسیار زیادی متحمل شده است و این حق چنین ملت بزرگی است که در اقتصاد هم استقلال داشته باشند .
در خیرخواهی و سلامت تقوای بزرگان نظام و مدیران ارشد تردیدی نیست، اگر فقط و فقط توجه شود به اقتصاد مقاومتی و تاکیدات مقام معظم رهبری و حتی روسای محترم سه قوه که صمیمانه خواهان پیشرفت کشور در امور مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند؛ بعد از چهار دهه نباید اقتصاد به این آشفتگی باشد برغم ویژگی های ممتاز بزرگان و مدیران ارشد کشور از قبیل سلامت اقتصادی، تقوا و از خود گذشتگی برای ملت و آرزوی پیش برد کشور و ساختن یک جامعه اسلامی نمونه کارکرد در این چهار دهه گذشته متاسفانه مطلوب نبود و علت این عملکرد نامطلوب را باید در ساختار نظام های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی قابلیت های دولتی جستجو کرد.
از مسائل و معضلات اقتصادی کشور ، عدم حمایت واقعی از تولید و تولید کننده است متاسفانه نگاه و حمایت عمده بیشتر به بخش واردات است که این اصلا در مسیر اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد نیست. به عنوان مثال مصوبه غیر کارشناسانه تحمیل ارزش افزوده به تولید چای در چند سال گذشته که خوشبختانه با درایت مسئولان این دستورالعمل در برنامه ششم و در سال جاری از تولید چای حذف شد اما عوارض چندین ساله آن ساختار تولیدکنندگان چای داخلی را بهم ریخته و معلوم نیست چطور باید عوارض آن بخشنامه را بپردازند و از دست سازمان امور مالیاتی نجات پیدا کنند.
هنوز تولید کنندگان داخلی شیرینی طعم حذف ارزش افزوده را کامل نچشیده بودند که خبر ابلاغ معاف شدن واردات چای خارجی از ارزش افزوده که بنظرم تخلف آشکار از قانون برنامه ششم می باشد، کام تولید کنندگان را تلخ و ناامیدی را در هزاران خانوار تک محصول چای و چایسازان ایجاد کرد.
از آنجائیکه به موجب قانون برنامه ششم توسعه فقط صادرات محصولات خشکبار کشاورزی از پرداخت مالیات با ارزش افزوده معاف هستند و در هیچ جای قانون ششم توسعه حرفی از معافیت مالیاتی واردات محصولات کشاورزی مانند چای نشده است حالا مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد چرا با این عجله طبق نامه شماره 1142033/96/268 مورخه 18/10/96 دستور العمل حذف ارزش افزوده بر واردات چای را اعلام کرده جای سوال و بررسی دارد.
فلذا از ریاست محترم مجلس خصوصا نمایندگان گیلان انتظار داریم بطور ویژه این مهم را پیگیری و جلوی این فاجعه را بگیرند . هنوز مدت ها زمان خواهد برد که واحدهای تولیدی چای بتوانند عوارضی که ارزش افزوده در این چند سال گذشته را که برایشان ایجاد شده، حل کنند که در این گیر و دار تعاون روستایی، این سازمان شبه دولتی هم فروش چای سنواتی را اعلام می کند از طرف دیگر بانک ملی دنبال پخش چای سنواتی می باشد در صورتیکه کارخانجات هنوز موفق نشدند تولید سال 96 را به فروش برسانند و حتی بعضا موفق به پرداخت بهای برگ سبز کشاورزان نشدند و به بهره برداری سال97 نزدیک هستیم.
از همه مسئولان خصوصا نمایندگان انتظار دارم عنایت ویژه ای به تولید و تولیدکنندگان داشته باشند.
خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار
2007/7294

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال