اظهار علاقه شرکت های ژاپنی به استفاده تجاری از راه آهن آستارا-آستارا

آستارا - ایرنا - وابسته اقتصادی سفارت ژاپن در جمهوری آذربایجان گفت: شرکت ها و تاجران ژاپنی به دلیل اهمیت خط آهن آستارا-آستارا، به استفاده از آن برای کسب رونق تجاری علاقه زیادی دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا توشی هیرو کاتاگیری روز سه شنبه در بازدید از خط ریلی آستارا-آستارا افزود: با تکمیل این راه آهن کالاهای زیادی از ایران به روسیه و برعکس انتقال داده خواهد شد و جمهوری آذربایجان در حوزه حمل و نقل ریلی، اهمیت می یابد.
وی اضافه کرد: دولت جمهوری آذربایجان 500 میلیون دلار برای تکمیل خط آهن آستارا-رشت سرمایه گذاری می کند و با تکمیل آن در چهار سال آینده، صادرات غیر نفتی بین کشورهای منطقه توسعه خواهد یافت.
ماسامیچی سایتو وابسته سیاسی سفارت ژاپن در ایران نیز در این بازدید گفت: راه آهن آستارا-آستارا تاثیر اقتصادی بزرگی در کشورهای منطقه و به خصوص ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه خواهد داشت.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ابتدای سال 95 به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی دو کشور متعهد شده بودند و جمهوری آذربایجان با احداث هشت و نیم کیلومتر خط ریلی، قطار خود را به مرز ایران در آستارا رساند و ادامه این طرح با امتداد 2 و نیم کیلومتر و بارانداز آن در آستارای ایران اجرا می شود.
بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده و با جمهوری آذربایجان 38 کیلومتر مرز خشکی و 15 کیلومتر مرزی آبی دارد و گمرک این شهرستان از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.
خبرنگار:یوسف هدایتی**انتشاردهنده:کبیری
7105 / 7124/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال