مرمت خانه امان الله خان ساسانی در گیلان تکمیل می شود

رشت - ایرنا - سرپرست معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: فاز نخست مرمت خانه امان الله خان ساسانی متعلق به دوران قاجار در شهرستان رضوانشهر به اتمام رسیده و مابقی طرح مرمتی با امضا تفاهمنامه ای با مالک در اولویت قرار گرفته است.

ولی جهانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: منزل امان‌الله خان ساسانی مربوط به دوره قاجار است و در روستای پونل شهرستان رضوانشهر واقع شده و این اثر در تاریخ 11 مهرماه سال 1383 با شماره 11139 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
وی اظهار کرد: فاز نخست مرمت خانه یادشده با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال از محل اعتبارات سال 95 به اتمام رسیده و یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای فاز بعدی مرمت این پروژه از محل اعتبارات امسال برنامه ریزی شده است.
جهانی با بیان اینکه مرمت کامل این بنا به چهار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، توضیح داد: معماری این خانه با المان هایی چون ارسی، پنجره های مشبک، گچ بری و سفال سر از نوع معماری بومی گیلان است.
شهرستان رضوانشهر با دو بخش مرکزی و پره سر، در 75 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
یک هزار و 60 اثر ثبتی شامل 979 اثر ثبت شده فرهنگی تاریخی، سه اثر ثبت شده طبیعی، 53 اثر ناملموس، 17 اثر منقول و هشت رخداد تاریخی به ثبت ملی رسیده است؛ همچنین 19 موزه شامل پنج موزه تحت پوشش اداره کل، 9موزه مشارکتی و پنج موزه مجموعه داران بخش خصوصی در گیلان فعال است.
خبرنگار: ضامن
1881 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال