میرزا کوچک جنگلی، نغمه اتحاد اسلام و حفظ حقوق انسانیت را سر داد

رشت - ایرنا - نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان در پیام مشترکی به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت سردار جنگل گفتند: میرزا کوچک خان جنگلی با بهره گیری از صبغه مردمی، نغمه اتحاد اسلام و حفظ حقوق انسانیت را با روحیه استکبارستیزی سر داد.

در پیام مشترک آیت الله زین العابدین قربانی و مصطفی سالاری که نسخه ای از آن روز شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: در تاریخ همیشه سرافراز ایران پهناور، همواره انسان‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذاری درخشیدند و تاریکی‌های تاریخ را با مجاهدت های خود به روشنی بدل ساختند و میرزاکوچک جنگلی نیز یک روحانی اصیل انقلابی بود که توانست در برهه ای از تاریخ، مینیاتوری از حکومت اسلامی را در گیلان ایجاد نماید.
در ادامه این پیام گفته شده: میرزا کوچک جنگلی با بهره گیری از صبغه مردمی، نغمه اتحاد اسلام و حفظ حقوق انسانیت را با روحیه استکبارستیزی سر داد و اگرچه با مظلومیت در سخت ترین شرایط خفقان و استبداد به شهادت رسید، اما در تاریخ به عنوان نمونه ای جاودانه و اسطوره ای انسان ساز باقی ماند.
در بخش دیگری از این پیام تصریح شده: بی تردید میرزاکوچک جنگلی اندیشه اسلامی، همت، اراده، شخصیت و هویت خود را خرج کرد تا به یک نسل هویت، شخصیت ، نیرو و اراده ببخشد و از گیلان و گیلانی، چهره ای ضد استعماری و استبدادی برای همه آیندگان به تصویر بکشد.
نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان در خاتمه این پیام گفته اند: در آستانه یازدهم آذر سالروز گرامیداشت روحانی سلحشور میرزاکوچک جنگلی و پاسداشت طلاب، روحانیون و علمای شهید گیلان با آرزوی علو درجات برای آن شهدای والامقام، از مردم ولایتمدار گیلان دعوت می کنیم تا ضمن شرکت در مراسم یادواره این شهیدان در مسجد سلیمانداراب رشت در جوار مزار میرزا کوچک جنگلی با آرمان‌های انقلاب اسلامی تجدید عهد نمایند.
میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشکیل داد که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور و استقلال و سربلندی ایران بود.
میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران اسیر و به شهادت رسید.
با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال 1300 هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی 1340 ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سال 1391 ، منشأ حرکت میرزا کوچک خان را یک منشأ صددرصد دینی و اعتقادی دانستند و تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در همان محدوده خاص خود - گیلان - ایجاد کرد.
2007/7294

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال